Kurs obsługi systemu pomiarowego Flexijet

W dniach 7.07. – 13.07.2014r. odbył się kurs obsługi systemu pomiarowego Flexijet. Wykonane w trakcie szkolenia laserowe pomiary system zapisuje w programie ArchiCAD w technologii BIM. Systemem Flexijet jest obecnie używany jedynie przez trzy firmy w Polsce. W bieżącym roku akademickim system ten będzie posiadać Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej jako pierwsza uczelnia w Polsce. W kursie uczestniczyli pracownicy Zakładu Geometrii Wykreślnej, Rysunku Technicznego i Grafiki Inżynierskiej (A-43) w składzie: dr inż. arch. Farid Nassery, mgr inż. arch. Szymon Filipowski, mgr inż. arch. Rafał Zieliński. Obejmował on 24 godziny zajęć praktycznych, pod kierunkiem mgr inż. arch. Jerzego Rusina z firmy BIMPOINT.

Hardware systemu pomiarowego Flexijet tworzą: statyw, głowica, dalmierz laserowy firmy Laica, pady do naprowadzenia lasera na punkt pomiarowy. Aktualnie używany software (oprogramowanie, które zarządza pomiarem) to programy ArchiCAD i Rhinoceros.

Pomiary wykonywane przy pomocy systemu Flexijet, różnią się od pomiarów inwentaryzacyjnych wykorzystujących standardowe dalmierze laserowe lub skanery 3D tym, iż tworzone są elementy wirtualnego budynku w programie ArchiCAD, zamiast chmury punktów trudnych do interpretacji. Otrzymany model zawiera komplet danych, szczegółowo opisujących inwentaryzowany budynek, dzięki precyzyjnemu pomiarowi laserowemu. W trakcie mierzenia mogą powstawać elementy takie jak okna, drzwi, schody, balustrady i inne, będące obiektami parametrycznymi. Model stanowi przez to idealną podstawę do modernizacji pomierzonego obiektu. Jest to ważny aspekt systemu Flexijet, albowiem ponad połowa inwestycji budowlanych w Polsce na obszarach miejskich to projekty przebudów, rozbudów i adaptacji. Ponadto informacje zawarte w modelu BIM mogą posłużyć do różnorodnych analiz i symulacji, przykładowo istnieje możliwość wykonania wstępnego kosztorysu.

Efektem kursu było zdobycie umiejętności związanych z obsługą systemu Flexijet oraz poszerzenie wiedzy z zakresu modelowania trójwymiarowego w programie ArchiCAD. W jego ramach wykonano wstępną inwentaryzację elewacji frontowej Pałacu w Łobzowie. Po zakończeniu szkolenia elewację wymodelowano trójwymiarowo w programie ArchiCAD. Uzyskany model BIM elewacji może posłużyć do wydruku 3D tego fragmentu budynku, a w przyszłości może być wykorzystany jako podstawa inwentaryzacji całego budynku.

data publikacji: 13-10-2014    edycja: 11-02-2015

Zebranie Studenckich Kół Naukowych PK

Zapraszam na posiedzenie Studenckich Kół Naukowych PK w dnia 1.12.2017r

„Architecture as a Dialogue of Cultures” – prezentac...

Zapraszamy na prezentację publikacji "Architecture as a Dialogue of Cultures", autorstwa dr hab. inż. arch. Kazimierz Butelski prof. PK

Podyplomowe studia z zakresu badań i analiz architektury historycznej

Zapraszamy na podyplomowe studia z zakresu badań i analiz architektury historycznej prowadzonych w Instytucie Historii Architektury i Konserwacji Zabytków WA PK.

Wykład pt. Systemy ALUPROF w nowoczesnym i zabytkowym budownictwie