Kurs obsługi systemu pomiarowego Flexijet

W dniach 7.07. – 13.07.2014r. odbył się kurs obsługi systemu pomiarowego Flexijet. Wykonane w trakcie szkolenia laserowe pomiary system zapisuje w programie ArchiCAD w technologii BIM. Systemem Flexijet jest obecnie używany jedynie przez trzy firmy w Polsce. W bieżącym roku akademickim system ten będzie posiadać Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej jako pierwsza uczelnia w Polsce. W kursie uczestniczyli pracownicy Zakładu Geometrii Wykreślnej, Rysunku Technicznego i Grafiki Inżynierskiej (A-43) w składzie: dr inż. arch. Farid Nassery, mgr inż. arch. Szymon Filipowski, mgr inż. arch. Rafał Zieliński. Obejmował on 24 godziny zajęć praktycznych, pod kierunkiem mgr inż. arch. Jerzego Rusina z firmy BIMPOINT.

Hardware systemu pomiarowego Flexijet tworzą: statyw, głowica, dalmierz laserowy firmy Laica, pady do naprowadzenia lasera na punkt pomiarowy. Aktualnie używany software (oprogramowanie, które zarządza pomiarem) to programy ArchiCAD i Rhinoceros.

Pomiary wykonywane przy pomocy systemu Flexijet, różnią się od pomiarów inwentaryzacyjnych wykorzystujących standardowe dalmierze laserowe lub skanery 3D tym, iż tworzone są elementy wirtualnego budynku w programie ArchiCAD, zamiast chmury punktów trudnych do interpretacji. Otrzymany model zawiera komplet danych, szczegółowo opisujących inwentaryzowany budynek, dzięki precyzyjnemu pomiarowi laserowemu. W trakcie mierzenia mogą powstawać elementy takie jak okna, drzwi, schody, balustrady i inne, będące obiektami parametrycznymi. Model stanowi przez to idealną podstawę do modernizacji pomierzonego obiektu. Jest to ważny aspekt systemu Flexijet, albowiem ponad połowa inwestycji budowlanych w Polsce na obszarach miejskich to projekty przebudów, rozbudów i adaptacji. Ponadto informacje zawarte w modelu BIM mogą posłużyć do różnorodnych analiz i symulacji, przykładowo istnieje możliwość wykonania wstępnego kosztorysu.

Efektem kursu było zdobycie umiejętności związanych z obsługą systemu Flexijet oraz poszerzenie wiedzy z zakresu modelowania trójwymiarowego w programie ArchiCAD. W jego ramach wykonano wstępną inwentaryzację elewacji frontowej Pałacu w Łobzowie. Po zakończeniu szkolenia elewację wymodelowano trójwymiarowo w programie ArchiCAD. Uzyskany model BIM elewacji może posłużyć do wydruku 3D tego fragmentu budynku, a w przyszłości może być wykorzystany jako podstawa inwentaryzacji całego budynku.

data publikacji: 13-10-2014    edycja: 11-02-2015

Inicjatywa Samorządu Województwa Małopolskiego

Inicjatywa Samorządu Województwa Małopolskiego - stypendia w ramach Regionalnego Programu Stypendialnego

Konkurs o Nagrodę NIAiU za najlepsze prace magisterskie

Konkurs „Renault Easy City. Design the Future”

Trwa konkurs „Renault Easy City. Design the Future” na najlepszy projekt przyjaznego dla wszystkich, nowoczesnego centrum przesiadkowego. Do udziału zaproszeni są m.in. architekci, projektanci i studenci wydziałów twórczych.

III Forum Gospodarcze Budownictwa „Build4Future” oraz D&am...

III Forum Gospodarcze Budownictwa "Build4Future" oraz D&A Forum Designu i Architektury