Urban Design in Contemporary European Cities

„Sprostać konsekwencjom II wojny światowej: projektowanie urbanistyczne we współczesnych miastach europejskich / Facing Impact of the Second World War Urban Design in Contemporary European Cities”

Międzynarodowe warsztaty urbanistyczne koordynowane przez Politechnikę Krakowską, przy współudziale uczelni partnerskich – Delft Technical University, HAWK Hildesheim – University of Applied Sciences and Arts oraz HTW Dresden University of Applied Sciences. Program dydaktyczny z aplikacją naukową realizowany w latach 2009-2012 jako LLP Erasmus Intensive Programme.

Warsztaty objęły miasta, które w szczególny sposób zostały doświadczone w okresie II Wojny Światowej, w tym: Oświęcim (2009), Rotterdam (2011) i Drezno (2012). W programie wzięło udział w sumie 124 studentów z Polski, Niemiec, Holandii, Włoch, Francji, Grecji, Turcji jak również Korei Południowej, Singapuru, Chin i Iranu. Wartość wykorzystanych z funduszy LLP Erasmus środków unijnych to 99 452 Euro. Program otrzymał również dofinansowanie ze strony uczestniczących w nim ośrodków uniwersyteckich i organizacji samorządowych. Grant europejski uzyskał i projekt prowadził zespół: prof. dr hab. inż. arch. Krzysztof Bieda i dr inż. arch. Kinga Racoń-Leja (koordynator generalny programu).

WAPK reprezentowali również dr hab. inż. arch. Anna Palej – prof. PK, dr inż. arch. Bartłomiej Homiński, mgr inż. arch. M. Palej, a w ramach jury końcowego: dr hab. inż. arch. Anna Franta – prof. PK i dr inż. arch. Bogusław Podhalański, współpracowali dr hab. inż. arch. Krystyna Paprzyca i dr nż. arch. Jacek Czubiński. Prowadzącymi z TU Delft byli profesorzy: Marc Schoonderbeek, Micha de Haas, Eelco Dekker; HAWK Hildesheim reprezentowali: prof. Michael Sprysch, arch. Thomas Kauertz, prof. Michael Wagner. HTW Dresden reprezentowali: prof. Angela Mensing-de Jong i prof. Cornelius Scherzer.

Wśród ekspertów zewnętrznych projektu znaleźli się m.in.: Prof. Dr Niels Gutschow, M.J. Aarts – Architekt miasta Rotterdam, prof. Michiel Redijk, Marc Veldman – OMA ; 2012 Architects, Paul Meurs / SteenhuisMeurs; Finbarr McComb / Stereo Architects; Koos Bosma / CLUE; Arie Lengkeek / Air foundation; Jeroen de Willingen / De Zwarte Hond/ Rotterdam Academy of Architecture and Urban Design, Dr Barbara Engel – architekt miasta Drezna, prof. Mathias Neutzner i prof. dr-eng Niels-Christian Fritsche (TU Dresden), prof Thomas Knerer, oraz prof. dr Günther Bahre Dziekan HAWK Hildesheim, prof. Martin Tumm i prof. dr Christoph Gerlah (HAWK Hildesheim).

Dwutygodniowe warsztaty dla studentów architektury, urbanistyki i krajobrazu realizowano w formie wielo-dyscyplinarnego kursu, studenci pracowali w mieszanych 6-7 osobowych grupach. Metody pracy oparto na szczegółowej analizie miast, zastosowano nowoczesne narzędzia, w tym tzw mapping urbanistyczny. W drugim tygodniu skoncentrowano się na kompleksowej strategii urbanistycznej, prezentowanej przez studentów w ramach otwartych publicznych dyskusji. Prace kontynowano w ramach niemieckiego Stypendium Gregorius Agricola w Dreźnie, a następnie dyplomów współ-promowanych przez HTW Dresden (Prof. A. Mensing-de Jong i C. Scherzer) oraz WAPK (prof. dr hab. inż. arch. K. Biedę i współpromotor dr inż. arch. K. Racoń-Leja), w latach 2010-2014 dyplomy obroniło 9 studentów z WAPK.

Program był wielokrotnie wyróżniany, w tym prezentacją na międzynarodowej konferencji DAAD i Education and Culture DG „Mobility and Innovation in European Context” w 2011 r. w Bonn jako przykład tzw. najlepszej praktyki projektu realizowanego w Polsce. Do dużych osiągnięć programu można również zaliczyć fakt, iż w 2014 niemieckie DAAD włączyło nasz projekt do obszernej publikacji „Innovativ, Intensiv, interdisciplinär, der Baitrag von Sommerschulen zur ERASMUS-Mobilität in Europa 2007-13” . Tu również byliśmy wyjątkiem – jako jedyny program koordynowany przez uczelnię polską.

W 2014 r. kurs został nominowany do prestiżowej nagrody Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w konkursie Eduinspiracje, jako jeden z 4 z zakresu szkolnictwa wyższego w programie Erasmus. Doceniono upowszechnianie i promocję programu, jak również jego kontynuację w postaci kolejnych edycji warsztatów, w tym w ramach współpracy z HAWK Hildesheim (Wrocław 2012, Goerlitz/Zgorzelec 2013, Zakopane 2014) oraz z HTW Dresden, TU Delft, TU Chalmers-Goetteborg i University of Gent (Schierke 2013, Halle-Neustadt 2014).

Strona internetowa projektu

data publikacji: 21-10-2014    edycja: 11-02-2015

III Ogólnopolska Sesja Studenckich Kół Naukowych

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie uprzejmie informuje, iż w dniach 24-25 listopada 2017 roku organizuje III Ogólnopolską Sesję Studenckich Kół Naukowych (IX Uczelniana Sesja Studenckich Kół Naukowych).

Konkurs o Nagrodę Prezydenta Dąbrowy Górniczej

9 edycja konkursu o Nagrodę Prezydenta Dąbrowy Górniczej za wyróżniającą się pracę dyplomową o tematyce rewitalizacji lub rozwoju miasta Dąbrowa Górnicza.

PROGRAM STYPENDIALNY SAPERE AUSO 2017/2018

SAPERE AUSO – Małopolska Fundacja Stypendialna zaprasza do wzięcia udziału w Programie Stypendialnym dla szczególnie uzdolnionych na lata 2017/2018.

VII edycja Konkursu Młody Ekonomista

W tym roku uczestnicy w pracach konkursowych zmierzą się z tematem „Znaczenie członkostwa w UE dla polskiej gospodarki”. Zaproszenie do udziału w Konkursie adresujemy do studentów, którzy nie ukończyli 26 lat.