Wystawa projektów „Centrum Kultury Chasydów Polskich w Leżajsku”

„Centrum Kultury Chasydów Polskich w Leżajsku”

W lutym tego roku w Muzeum Ziemi Leżajskiej zostały zaprezentowane  prace studentów Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Projekty studialne pt. „Centrum Kultury Chasydów Polskich w Leżajsku” powstały w Pracowni Architektury Społeczno – Usługowej A24 pod kierownictwem dr hab. inż. arch. Kazimierza Butelskiego. Od 10 marca do końca kwietnia 2015 roku nagrodzone prace można oglądać w krakowskim Muzeum Galicja.

Projekt zakładał znalezienie form przestrzennych dla aktywności społecznej związanej z dorocznymi pielgrzymkami do grobu Elimelecha Weissbluma, uznanego przez społeczność Chasydów Cadyka z Leżajska. Jednocześnie należało zaprojektować wielofunkcyjną przestrzeń służącą prezentacji kultury Chasydów, która w ciągu roku będzie mieć zastosowanie także na potrzeby lokalnej społeczności Leżajska. Temat ten był również przedmiotem projektu dyplomowego dla wybranej grupy siedemnastu studentów, czego efektem były ciekawe i różnorodne koncepcje architektoniczne. Otwarcie wystawy uświetnił swoją obecnością Prezydent Miasta Leżajsk oraz Główny Architekt Miasta. Jury w składzie: Przewodniczący: Andrzej Chmura – Dyrektor Muzeum Ziemi Leżajskiej, dr hab. Michał Galas – Kierownik Zakładu Historii Judaizmu i Literatur Żydowskich w Instytucie Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr inż. arch. Piotr Lewicki – Architekt z biura Projektów Lewicki Łatak oraz dr inż. arch. Rafał Zawisza – Prodziekan Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej dokonało oceny prac i przyznało na uroczystej gali 6 wyróżnień oraz
3 nagrody główne dla projektów:

I Nagroda: Adam Łyko,

II Nagroda: Piotr Łatak,

III Nagroda: Iwona Pawlak i III Nagroda Równorzędna: Damian Strug,

Wyróżnienia otrzymali: Paulina Bienias, Ortiz Beltran, Karolina Czekaj,
Filip Lotko, Marta Mazur, Małgorzata Petelenz.

Otwarciu krakowskiej wystawy towarzyszyła dyskusja na temat „Nie tylko pamięć – Architektura żydowska we współczesnej Polsce”.
W debacie udział wzięli: dr hab. Michał Galas z Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dr hab. inż. arch. Kazimierz Butelski i dr inż. arch. Magdalena Kozień – Woźniak z Pracowni Architektury Społeczno – Usługowej A24 Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Dyskusję prowadziła dr Edyta Gawron z Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W zadanie prowadzone przez Pracownię Architektury Społeczno – Usługowej A24 Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej zaangażowany był między innymi Instytut Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Muzeum Ziemi Leżajskiej oraz Muzeum Galicja. Formy tej współpracy realizowane są od sformułowania wytycznych projektowych i zaproponowania lokalizacji dla wybranego tematu, aż po organizację wystawy i ocenę przedstawionych przez studentów propozycji projektowych. Realizowana metoda dydaktyczna polega na opracowywaniu projektów w małych miastach, w celu zapoznania studentów ze specyfiką wprowadzania nowych form architektonicznych w zastane środowisko kulturowe. Stąd niezwykle cenne jest nawiązywanie współpracy uczelni ze społecznościami lokalnymi i współdziałanie przy realizacji projektu. Te studialne prace mogą mieć dla miasta znaczenie przy podejmowaniu w przyszłości decyzji lokalizacji obiektów użyteczności publicznej i ich wpływu na strukturę przestrzenną miasta. Mogą one także sprzyjać zrównoważonemu rozwojowi i wzmocnieniu potencjału ekonomicznego miasta pokazując możliwości, jakie niesie współczesna architektura. Dla studentów zaś nauka ta jest bezcenna ukazując im różnorodność i bogactwo polskiej kultury.

data publikacji: 15-04-2015    edycja: 15-04-2015

Międzynarodowa Konferencja „DZIEDZICTWO dla PLANET EARTH 2018&#...

Politechnika Krakowska została zaproszona do objęcia patronatem 20 Edycję Międzynarodowej konferencji "DZIEDZICTWO dla PLANET EARTH 2018" (Florencja, Marzec 2018), której głównym organizatorem jest Fondazione Romualdo Del Bia

Konkurs International VELUX Award

Uwaga studenci architektury! Rejestracja do konkursu International VELUX Award tylko do końca marca! Już niewiele czasu zostało do zakończenia rejestracji w VIII edycji konkursu IVA 2018. Firma VELUX serdecznie za

Konkurs o przyznanie Stypendium Twórczego SARP

Konkurs o przyznanie Stypendium Twórczego SARP Kraków im. profesora Bohdana Lisowskiego dla szczególnie uzdolnionych studentów wydziałów architektury krakowskich uczelni wyższych.

Oferta pracy

Szukamy osób zainteresowanych zdobywaniem doświadczenia zawodowego w projektach organizacji ruchu drogowego.