XX edycja Ogólnopolskiego Spotkania Studentów Architektury – OSSA

W październiku w Zakopanem odbyło się  XX Ogólnopolskie Spotkanie Studentów Architektury. Hasło przewodnie edycji brzmiało: Równo_Regle – w opozycji, razem ale obok. Hasło odnosi się do skomplikowanej relacji  między obecną  w mieście kulturą i lokalną tradycją, a rosnącą w siłę turystyką i komercjalizacją. Zakopiańskie skrajności współobecne na tak niewielkiej przestrzeni przejawiają się na wielu płaszczyznach – między innymi w architekturze.

W warsztatach wzięło udział 80-ciu studentów z niemal wszystkich polskich wydziałów architektury, w tym aż 14-stu przedstawicieli Politechniki Krakowskiej. Uczestnicy zostali podzieleni na 10 grup warsztatowych pod opieką wybitnych architektów oraz współpracujących z nimi specjalistów z najróżniejszych dziedzin takich jak socjologia, sztuki audiowizualne, rzeźbiarstwo, czy działalność w organizacjach pozarządowych. Studenci mieli okazję współpracować m.in. z Krzysztofem Ingardenem, Antonim Domiczem, Maciejem Siudą i Bogną Świątkowską. Wykłady  dla uczestników wygłosili goście specjalni warsztatów: Juhani Pallasmaa; fiński architekt i myśliciel oraz Johannes Schafelner; z Zaha Hadid Architecs. Obaj przedstawili alternatywne podejście do kontekstu i tradycji w architekturze.

Szczególny wkład w warsztaty miała w tym roku reprezentacja SKN Imago z Politechniki Krakowskiej, która została zaproszona przez organizatorów jako dodatkowa jedenasta grupa projektowa. Wykorzystując sześcioosiowe ramię robotyczne firmy ASTOR oraz autorskie oprogramowanie stworzyli oni  geometryczną  instalację z drewna w formie czworościanu ściętego, o heksagonalnych ścianach nawiązujących ukształtowaniem do sztuki góralskiej, która stanęła w Parku im. Marszałka Piłsudskiego w Zakopanem.

Warsztaty odbyły się pod Honorowym Patronatem: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Burmistrza Miasta Zakopane, Muzeum Tatrzańskiego, Starosty Tatrzańskiego, Politechniki Krakowskiej im. T. Kościuszki, Krakowskiej Akademii im. F. Modrzewskiego, Oddziału Sądecko-Podhalańskiego SARP,  Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, Centrum Architektury Fundacji Na Dużą Skalę oraz Fundacji Bęc Zmiana.

Więcej o Warsztatach OSSA Zakopane 2016  można zobaczyć w krótkim reportażu stacji TVPodhale, efekty prac poszczególnych grup projektowych są dostępne na stronie internetowej warsztatów.

data publikacji: 21-11-2016    edycja: 21-11-2016

Wystawa Fotografii

Wystawa fotografii uczestników Otwartego Studium Fotografii Politechniki Krakowskiej. 28.06 - 19.07.2019 Galeria A1 ul. Kanonicza 1. Otwarcie wystawy piątek 28 czerwca, godz. 19:00

Projekcja filmu pt. „Poszukiwanie formy”

W imieniu Pana Prof. Witolda Cęckiewicza pragnę zaprosić wszystkich zainteresowanych problematyką kształtowania formy architektonicznej na najbliższą sobotę (25 maja) na film o projektach i dorobku Profesora.

XII Małopolskie Dni Edukacji Architektonicznej

Gala finałowa konkursu "Dom i ogród moich marzeń"

SPOTKANIE ZESPOŁU OCENIAJĄCEGO PKA ZE STUDENTAMI – KIERUNEK ARCHIT...

SPOTKANIE ZESPOŁU OCENIAJĄCEGO PKA ZE STUDENTAMI – KIERUNEK ARCHITEKTURA