XX edycja Ogólnopolskiego Spotkania Studentów Architektury – OSSA

W październiku w Zakopanem odbyło się  XX Ogólnopolskie Spotkanie Studentów Architektury. Hasło przewodnie edycji brzmiało: Równo_Regle – w opozycji, razem ale obok. Hasło odnosi się do skomplikowanej relacji  między obecną  w mieście kulturą i lokalną tradycją, a rosnącą w siłę turystyką i komercjalizacją. Zakopiańskie skrajności współobecne na tak niewielkiej przestrzeni przejawiają się na wielu płaszczyznach – między innymi w architekturze.

W warsztatach wzięło udział 80-ciu studentów z niemal wszystkich polskich wydziałów architektury, w tym aż 14-stu przedstawicieli Politechniki Krakowskiej. Uczestnicy zostali podzieleni na 10 grup warsztatowych pod opieką wybitnych architektów oraz współpracujących z nimi specjalistów z najróżniejszych dziedzin takich jak socjologia, sztuki audiowizualne, rzeźbiarstwo, czy działalność w organizacjach pozarządowych. Studenci mieli okazję współpracować m.in. z Krzysztofem Ingardenem, Antonim Domiczem, Maciejem Siudą i Bogną Świątkowską. Wykłady  dla uczestników wygłosili goście specjalni warsztatów: Juhani Pallasmaa; fiński architekt i myśliciel oraz Johannes Schafelner; z Zaha Hadid Architecs. Obaj przedstawili alternatywne podejście do kontekstu i tradycji w architekturze.

Szczególny wkład w warsztaty miała w tym roku reprezentacja SKN Imago z Politechniki Krakowskiej, która została zaproszona przez organizatorów jako dodatkowa jedenasta grupa projektowa. Wykorzystując sześcioosiowe ramię robotyczne firmy ASTOR oraz autorskie oprogramowanie stworzyli oni  geometryczną  instalację z drewna w formie czworościanu ściętego, o heksagonalnych ścianach nawiązujących ukształtowaniem do sztuki góralskiej, która stanęła w Parku im. Marszałka Piłsudskiego w Zakopanem.

Warsztaty odbyły się pod Honorowym Patronatem: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Burmistrza Miasta Zakopane, Muzeum Tatrzańskiego, Starosty Tatrzańskiego, Politechniki Krakowskiej im. T. Kościuszki, Krakowskiej Akademii im. F. Modrzewskiego, Oddziału Sądecko-Podhalańskiego SARP,  Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, Centrum Architektury Fundacji Na Dużą Skalę oraz Fundacji Bęc Zmiana.

Więcej o Warsztatach OSSA Zakopane 2016  można zobaczyć w krótkim reportażu stacji TVPodhale, efekty prac poszczególnych grup projektowych są dostępne na stronie internetowej warsztatów.

data publikacji: 21-11-2016    edycja: 21-11-2016

Szkolenie biblioteczne dla I roku – informacja

Biblioteka PK zaprasza wszystkich studentów I roku Politechniki Krakowskiej na SZKOLENIE BIBLIOTECZNE.

Ogłoszenie SPNJO o wyborze lektoratu – studenci I roku 2018/201...

Ogłoszenie SPNJO o wyborze lektoratu - studenci I roku 2018/2019

Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2018/2019

ZAWODOWA PRAKTYKA PROJEKTOWA PRZY WSPARCIU MPOIA

Zapraszamy studentów Wydziału Architektury do zgłaszania swoich portfolio w celu nawiązania współpracy z biurami architektonicznymi i odbycia obowiązkowej praktyki projektowej.