ALBUM ARCHITEKTURA W PRZESTRZENI SZTUK

0000-wstep-do-serii-awps-plakat

To tytuł zarówno wirtualnej kolekcji, jak i cyklu wystaw dyplomów magisterskich absolwentów Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej – eksponowanych dorocznie w Pałacu Sztuki w Krakowie pod tym samym hasłem.

Stało się tradycją, że co roku wybór wyróżniających się i interesujących projektów magisterskich eksponujemy w miejscu, które powstało dla promocji sztuki i młodych artystów. Od swoich początków Pałac Sztuki gościł najznakomitszych artystów, Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych, jako właściciel i gospodarz eksponowało obrazy, rzeźby i inne obiekty sztuki nawet okazjonalnie z twórczości architektów, ale nigdy dotąd nie eksponowano projektów architektonicznych dla ich wkładu artystycznego w dorobek sztuki. Na wzór dorocznych wystaw dyplomów krakowskiej ASP uruchomiliśmy cykl dyplomów architektonicznych. Mamy satysfakcję, że zapoczątkowana tradycja tych wystaw podnosi w szerokim odbiorze wartość sztuki architektonicznej już od fazy konceptu, zrównując jej walory artystyczne z innymi sztukami uznanymi ogólnie za „piękne”. W zawodzie architekta, mając zawsze poczucie twórczego wymiaru pracy w kreowaniu formy na równi z usługową funkcjonalnością, oraz z technicznym warsztatem, brakowało nam zawsze uznania i docenienia tego artystycznego wkładu autorskiego, który przecież zawsze, jako pierwszy podlega powszechnej ocenie. Liczymy, że regularny kontakt z naszymi wystawami i nobliwe podwoje Pałacu Sztuki, miejsce, które regularnie już gości młodych architektów, będą świadczyć o artystycznej wartości tego zawodu i posłużą zbliżeniu i zrozumieniu jego złożonej specyfiki. Liczymy, że każde odczytanie projektu budujące pogląd obserwatora na rozwiązanie projektowe i urodę wizji autorskiej, dostarczy odbiorcom nowych doznań również estetycznych, podbudowanych stale nowymi środkami artystycznymi prezentowanymi przez eksponowane projekty.

Stały kontakt ze sztuką projektu architektonicznego, podobnie jak regularne oglądanie obrazów w galeriach, musi przybliżyć odbiorcy tę pracę i zawód architekta. Tym samym łatwiejszy będzie kontakt z przyszłym odbiorcą architektury i porozumienie, które potrzebne jest na każdym poziomie powstawania i realizacji projektów.

Niech ten album, jako kronika naszych wystaw będzie wkładem w dorobek Wydziału i Uczelni i zachowa pamięć o wszystkich, którzy na tę pamięć zapracowali.

Kurator wystawy i inicjator powstania serii ARCHITEKTURA W PRZESTRZENI SZTUK
Dr hab. inż. arch. Małgorzata Mizia

data publikacji: 22-03-2017    edycja: 04-04-2017

Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2019/20 na Wydziale Architekt...

Inauguracja roku akademickiego 2019/20

Uwaga studenci 3 roku I stopnia WA PK!

Studia w College of Architecture and Design University of Tennessee oraz National University of Singapore.

Stypendia DAAD w roku akademickim 2020/2021

Oferta skierowana jest do studentów, absolwentów, doktorantów oraz naukowców z polskich uczelni.

Projekcja filmu pt. „Poszukiwanie formy”

W imieniu Pana Prof. Witolda Cęckiewicza pragnę zaprosić wszystkich zainteresowanych problematyką kształtowania formy architektonicznej na najbliższą sobotę (25 maja) na film o projektach i dorobku Profesora.