Eksperymentalny pawilon parametryczny Koła Naukowego Imago

Eksperymentalny pawilon parametryczny to unikalne przedsięwzięcie na skalę ogólnopolską i światową. Został wyprodukowany i zbudowany w wyniku wytężonej pracy Studenckiego Koła Naukowego Imago, działającego przy Zakładzie Geometrii Wykreślnej, Rysunku Technicznego i Grafiki Inżynierskiej w Instytucie Projektowania Budowlanego na  Wydziale Architektury oraz na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej. Zostanie on zaprezentowany na Festiwalu Nauki na terenie kampusu Politechniki Krakowskiej przy ul. Warszawskiej w dniach 18-19.05.2018.

Koło  zajmuje się szeroko pojętym tematem cyfrowych narzędzi w projektowaniu. W ramach tego oryginalnego projektu powstało autorskie oprogramowanie, dzięki któremu za pomocą sześcioosiowego ramienia robotycznego firmy FANUC, studenci byli w stanie wyciąć, zbudowanym przez siebie narzędziem hot-wire, poszczególne fragmenty całej struktury. Przy pracy nad projektem samej konstrukcji zespół posłużył się narzędziami projektowania parametrycznego – forma przestrzenna została zdefiniowana za pomocą deterministycznego algorytmu przygotowanego w środowisku programowania graficznego Grasshopper przy aplikacji CAD/CAM Rhinoceros 3D. W wyniku takiej operacji otrzymano dane określające trajektoria efektora robota przemysłowego. Zgodnie z paradygmatem file2factory podczas całego procesu projektowego nie powstały żadne rysunki techniczne – wszystkie dane były przekazywane bezpośrednio pomiędzy aplikacjami, zarówno w celu przeprowadzenia symulacji wytrzymałościowych, stworzenia wizualizacji, jak i sterowania procesem wytwarzania.

Struktura składa się ze 132 elementów — aby pokazać możliwości, jakie daje opracowana technologia, każdy z nich jest inny od poprzedniego. Zasada łączenia modułów jest bardzo prosta — zakończone treflami podłużne części spotykają się po 3 w jednym miejscu, przypominając swojego rodzaju puzzle 3D. Takie rozwiązanie nadaje im większą sztywność, jednocześnie poprzez dużą multiplikację wszystkich elementów, cały pawilon jest giętki i wytrzymały.

Materiałem konstrukcyjnym wykorzystanym do produkcji pawilonu jest spieniony polistyren parkingowy. Konstrukcja liczy sobie 12 m długości i 7 m szerokości, jej wysokość to maksymalnie 3 metry. Całość posadowiona jest na 21 nogach. Jest to jedna z największych tego typu budowli na świecie oraz jedyna, w której zdecydowano o unikalności każdego z elementów.

Projekt nie byłby możliwy do zrealizowania bez wsparcia i pomocy udzielonych przez firmy: Fanuc Polska, Robotrendy i Termoorganika.

Autorzy projektu: Mateusz Binkowski, Kazimierz Janusz, Mateusz Kaczmarczyk, Teodor Michalski, Marta Noga, Michał Sajdek, Paweł Sikorski;

Współpraca: Paulina Borkowska, Anna Kisiel, Karol Wawrzkiewicz, Wojciech Wojas;

Opiekunowie Koła Naukowego: dr Farid Nassery (Zakład Geometrii Wykreślnej, Rysunku Technicznego i Grafiki Inżynierskiej, Instytut Projektowania Budowlanego, Wydział Architektury) i dr Stanisław Krenich (Zakład Zautomatyzowanych Systemów Produkcyjnych, Instytut Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji, Wydział Mechaniczny).

Zdjęcia: mgr inż. Piotr Gibas

data publikacji: 17-04-2018    edycja: 15-05-2018

Wykład profesora Rafiego Segala 24.05.2018

Zapraszamy na wykład profesora Rafiego Segala "Public Architecture for the Future City", który odbędzie się w dniu 24 maja 2018 o godzinie 13:15 w Auli w Budynku „Działownia” ul. Warszawska 24.

Oferta pracy / praktyk zawodowych dla studentów.

Firma "Grupa 68 Architekci" poszukuje studentów na praktyki zawodowe.

Konkurs „Drugie życie starych pieców”

Zapraszamy do udziału w konkursie na projekt stojaków rowerowych, które wyprodukowanych ze stali odzyskanej ze starych pieców likwidowanych przez mieszkańców Krakowa.

Wymiana studencka z Faculty of Architecture and Urbanismo, University ...

W ramach podjętej współpracy z Faculty of Architecture and Urbanismo, University of Chile zapraszamy do zapoznania się z ofertą wyjazdu do Chile.