Eksperymentalny pawilon parametryczny Koła Naukowego Imago

Eksperymentalny pawilon parametryczny to unikalne przedsięwzięcie na skalę ogólnopolską i światową. Został wyprodukowany i zbudowany w wyniku wytężonej pracy Studenckiego Koła Naukowego Imago, działającego przy Zakładzie Geometrii Wykreślnej, Rysunku Technicznego i Grafiki Inżynierskiej w Instytucie Projektowania Budowlanego na  Wydziale Architektury oraz na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej. Został on zaprezentowany w ramach Festiwalu Nauki na terenie kampusu Politechniki Krakowskiej przy ul. Warszawskiej za budynkiem Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej. Serdecznie zapraszamy na finisaż w dniu 25.05.2018 o godzinie 19.00.

Koło  zajmuje się szeroko pojętym tematem cyfrowych narzędzi w projektowaniu. W ramach tego oryginalnego projektu powstało autorskie oprogramowanie, dzięki któremu za pomocą sześcioosiowego ramienia robotycznego firmy FANUC, studenci byli w stanie wyciąć, zbudowanym przez siebie narzędziem hot-wire, poszczególne fragmenty całej struktury. Przy pracy nad projektem samej konstrukcji zespół posłużył się narzędziami projektowania parametrycznego – forma przestrzenna została zdefiniowana za pomocą deterministycznego algorytmu przygotowanego w środowisku programowania graficznego Grasshopper przy aplikacji CAD/CAM Rhinoceros 3D. W wyniku takiej operacji otrzymano dane określające trajektoria efektora robota przemysłowego. Zgodnie z paradygmatem file2factory podczas całego procesu projektowego nie powstały żadne rysunki techniczne – wszystkie dane były przekazywane bezpośrednio pomiędzy aplikacjami, zarówno w celu przeprowadzenia symulacji wytrzymałościowych, stworzenia wizualizacji, jak i sterowania procesem wytwarzania.

Struktura składa się ze 132 elementów — aby pokazać możliwości, jakie daje opracowana technologia, każdy z nich jest inny od poprzedniego. Zasada łączenia modułów jest bardzo prosta — zakończone treflami podłużne części spotykają się po 3 w jednym miejscu, przypominając swojego rodzaju puzzle 3D. Takie rozwiązanie nadaje im większą sztywność, jednocześnie poprzez dużą multiplikację wszystkich elementów, cały pawilon jest giętki i wytrzymały.

Materiałem konstrukcyjnym wykorzystanym do produkcji pawilonu jest spieniony polistyren parkingowy. Konstrukcja liczy sobie 12 m długości i 7 m szerokości, jej wysokość to maksymalnie 3 metry. Całość posadowiona jest na 21 nogach. Jest to jedna z największych tego typu budowli na świecie oraz jedyna, w której zdecydowano o unikalności każdego z elementów.

Projekt nie byłby możliwy do zrealizowania bez wsparcia i pomocy udzielonych przez firmy: Fanuc Polska, Robotrendy i Termoorganika.

Autorzy projektu: Mateusz Binkowski, Kazimierz Janusz, Mateusz Kaczmarczyk, Teodor Michalski, Marta Noga, Michał Sajdek, Paweł Sikorski;

Współpraca: Paulina Borkowska, Anna Kisiel, Karol Wawrzkiewicz, Wojciech Wojas;

Opiekunowie Koła Naukowego: dr Farid Nassery (Zakład Geometrii Wykreślnej, Rysunku Technicznego i Grafiki Inżynierskiej, Instytut Projektowania Budowlanego, Wydział Architektury) i dr Stanisław Krenich (Zakład Zautomatyzowanych Systemów Produkcyjnych, Instytut Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji, Wydział Mechaniczny).

Zdjęcia: mgr inż. Piotr Gibas

data publikacji: 17-04-2018    edycja: 24-05-2018

Aktualności

ZARZĄDZENIE NR 31 Rektora Politechniki Krakowskiej

dotyczące m.in. przedłużenia zawieszenia zajęć dydaktycznych do 3 maja 2020.

Konkurs TEORIA i Stypendium PRAKTYKA Edycja 2019 – Wieśland pod...

Wieśland podwójnym zwycięzcą w konkursach Fundacji im. Stefana Kuryłowicza

Rejestracja do konkursu International VELUX Award przedłużona do 15 ...

Rejestracja do konkursu International VELUX Award przedłużona do 15 kwietnia 2020

Państwo ogłasza nowe zasady bezpieczeństwa w związku z walką z ko...

Premier i minister zdrowia ogłosili nowe zasady dotyczące bezpieczeństwa obywateli i nowe ograniczenia.

Kalendarium

Nie ma nadchodzących wydarzeń.

Pokaż wszystkie