Konkurs Efemeryda 2019

efemeryda_31-01-m

Zakład Architektury Elementarnej Instytutu Projektowania Architektonicznego Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki oraz firma Wawel Service Sp. z o. o. zapraszają wszystkich studentów WA PK do udziału w konkursie realizacyjnym na opracowanie koncepcji pawilonu – obiektu tymczasowego zlokalizowanego na terenie parku Pałacu Królewskiego w Łobzowie: Efemeryda 2019.
Strona konkursu: www.sasiedzkaprzestrzen.pl.

Termin zgłoszeń: 31.01.2019.

Serdecznie zapraszamy!!! Uwaga: konkurs jest realizacyjny!

W opisie świata architektury XXI wieku zaprzestano definiowania sensu trwałości i trwania architektury. Ogłasza się wręcz nie tylko o przemijaniu architektury i o jej rezygnacji z trwania, ale też o śmierci miejsca i kontekstu – o tym, że wszelkie wysiłki nadawania im znaczeń są daremne.
W świecie globalnym przepada jego indywidualny, niepowtarzalny charakter i ginie historyczna warstwa zawartej w nim pamięci. W takiej perspektywie stawianie pytania o trwałość czy przemijalność architektury wydaje się bezprzedmiotowe. Według współczesnych, część architektury w dobie chwiejnej kultury, kryzysów ekonomicznych i zmian klimatycznych, podąża drogą wskazaną przed laty przez grupę Archigram, pracownię Coop Himmmel(b)au, Buckminstera Fullera – czy współcześnie – poprzez wgląd w tekturowe dzieła Shigeru Bana, drewniane konstrukcje Pezo von Ellrichshausen czy paryskie follies Bernarda Tschumiego. Ci twórcy uważają, że architektura to ograniczenie do budowania najmniejszych fragmentów naszej biosfery – z czegokolwiek, dla kogokolwiek, gdziekolwiek i bez świadomości na jak długo – chodzi o to aby budynek stał się przykładem zwrotu do najbardziej podstawowego sposobu rozumienia architektury – do jej źródeł elementarnych.

Potwierdza, to także, fenomen kreowania architektury pawilonowej – będącej świadomym manifestem tworzenia rzeczy tymczasowej i alternatywnej (poza pięknem, trwałością i użytecznością), która ma przemówić przede wszystkim oryginalnym (choć krótkotrwałym) rozwiązaniem formy i materii. Użytkowość, w tak potraktowanej „rzeźbie” jest jedynie pretekstem dla stworzenia wyjątkowego efektu architektury – nierzadko bez wspólnej zasady, uznanej reguły, odniesienia do konkretnej teorii. Ten, kto chce mieć dowody na ostateczny rozpad witruwiańskiej triady musi zobaczyć artefakty dorocznego budowania Serpentine Pavillon w Kensington Gardens czy pawilonów wystaw światowych EXPO będących wydarzeniem tak „ulotnym” w swoim istnieniu jak trwała jest wyrazistość indywidualnych aspiracji architektów.

Tymczasowość takiej efemerydy nie oznacza, że zanika idea architektury. Ta trwa, tak długo na ile pozwala pamięć o budowli – na ile zrozumiałe są słowa, myśli i szkice, fragment budulca lub pozostawiony na nim kolor czy faktura. Odbudowany, po latach, barceloński pawilon Ludwika Miesa van der Rohe nie pozostawia wątpliwości, że ostatecznie wartości sztuki (choćby najbardziej kruchej) wykraczają poza jednostkę, poza jej czasy i warunki istnienia. Co potwierdzają słowa Heraklita:  Nie ma niczego, wszystko się staje.

Kurator konkursu
Dr hab. inż. arch. Marcin Charciarek
Kierownik Zakładu Architektury Elementarnej A-23

data publikacji: 11-01-2019    edycja: 11-01-2019

XIII edycja konkursu im. Macieja Nowickiego

Zapraszamy do wzięcia udziału w XIII edycji konkursu im. Macieja Nowickiego.

Konkurs Efemeryda 2019

Studencki, realizacyjny konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji pawilonu wielofunkcyjnego.

Warsztaty i konkurs “Multimedialne Mikromuzeum Oficyna Schedlów”

Zapraszamy studentów Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej do udziału w warsztatach połączonych z konkursem na koncepcję aranżacji wnętrz w Pałacu Spiskim (Rynek Główny 34).

konkurs na ścienną oprawę kinową

Konkurs skierowany jest do młodych architektów wnętrz, projektantów sztuki użytkowej oraz studentów i absolwentów kierunków związanych ze wzornictwem i architekturą. Jako polski producent oświetlenia chcemy promować i wspiera