Wyróżnienie w konkursie dla studentów Architektury

Projekt architektoniczny „Centrum Obserwacji Flamingów” (tytuł oryginalny.: „FLAMINGO VISITOR CENTER”) został opracowany przez Alicję Nowak, Yaroslava Panasevycha i Macieja Rodaka, studentów II stopnia WAPK i wyróżniony w lipcu 2020 r. w międzynarodowym konkursie organizowanym przez Bee Breeders Architecture Competition Organiser. Projekt konkursowy został wykonany pod opieką dra. inż. arch. Lukasa Patricka Olmy, MA z Instytutu Projektowania Architektonicznego.

 

Komentarz autorów do inspiracji:

 

„Spośród wielu poszlak, które przewinęły się w trakcie pracy konceptualnej, kamieniem milowym stał się powrót do – paradoksalnie – bogactwa pustynnego miejsca. Analiza form przestrzennych wydm, typowych dla tych rejonów, a także późniejsze zestawienie ich ze sobą w uproszczonej formie, zbliżyły nas do ostatecznej koncepcji – wznoszących się
i opadających narożników spiętych wewnątrz spiralną rampą – harmonizującą przeciwstawne fragmenty obiektu, podporządkowując je wspólnemu celowi.”

 

opis projektu:

 

Projekt Centrum Obserwacji Flamingów (Flamingo Visitor Center) bazuje na koncepcji spiralnej ścieżki, prowadzącej zwiedzających od pustynnej strony terenu, poprzez wnętrze budynku, aż do finalnego punktu wędrówki – dwupoziomowego tarasu widokowego (wewnątrz oraz na dachu), otwierającego się na rozległe rozlewisko, kontrastujące z monotonią okolicy
i będące naturalnym środowiskiem flamingów.

 

Naprzemienne wznoszenie się i opadanie formy obiektu pozwala na harmonijne zespolenie
z otoczeniem, co odpowiada na potrzebę zespolenia architektury z naturalnym środowiskiem, w którym tak dostojne ptaki mogą być obserwowane.

 

Główne wejście jest obniżone względem poziomu terenu, co wywołuje u użytkowników wrażenia „skradania się”, którzy następnie, przez wznoszącą się rampę, docierają do miejsca eksponowanego, zachwycającego miejscowym krajobrazem oraz występującymi
w nim zwierzętami.

 

Sam budynek podzielony jest na kilka charakterystycznych części. Opadająca rampa wejściowa prowadzi do subtelnie oświetlonego holu wejściowego, z którego zwiedzający mogą przejść do sali warsztatowych bądź części ekspozycyjnej, która – osadzona na planie okręg
i ze świetlikiem u szczytu – wyróżnia się na tle innych pomieszczeń dzięki naturalnej poświacie padającej z góry. Z holu głównego można bezpośrednio udać się spiralną rampą na wyższą kondygnację, gdzie w kawiarni z widokiem na okolicę można cieszyć się naturą Rezerwatu. Z tego poziomu rampa prowadzi wyżej, do kulminacyjnego punktu – tarasu na dachu projektowanego obiektu.

 

 

Dane uzupełniające:

 

Tytuł konkursu: ABU DHABI FLAMINGO VISITOR CENTER

Organizator konkursu: Bee Breeders Architecture Competition Organiser

Oficjalni partnerzy: Environment Agency – ABU DHABI

 

https://beebreeders.com/architecturecompetitions/flamingovisitorcenter

 

data publikacji: 24-08-2020    edycja: 24-08-2020

Plan zajęć

Harmonogram zajęć na 2020/2021, semestr letni.

BIM w polskiej branży budowlanej – ankieta nt. skali wdrożenia met...

Zapraszamy Państwa do wypełnienia ankiety, która prowadzona jest przy wsparciu firmy PwC oraz Stowarzyszenia BIM Klaster.

XVI Międzynarodowa Konferencja Naukowa Urban Composition of Resilient...

25 i 26 marca 2021 odbędzie się XVI Międzynarodowa Konferencja Naukowa Urban Composition of Resilient City organizowana jako wydarzenie online.

Najnowsze e-wydanie magazynu „Architektura & Biznes” 3/2021 do...

Najnowsze e-wydanie magazynu „Architektura & Biznes” 3/2021 do pobrania BEZPŁATNIE DLA WSZYSTKICH!

Projekt wsparcia wybitnych studentów – Najlepsi z najlepszych! ...

Projekt wsparcia wybitnych studentów „Najlepsi z najlepszych! 4.0” rozpoczęty

Organizacja zajęć w semestrze letnim 2020/2021

Informacje bieżące.

Wybory Przedstawicieli do Kolegium Wydziału Architektury PK

Odbędą się 22 lutego 2021 (poniedziałek) zgodnie z harmonogramem.