
Z wielkim żalem żegnamy Henryka Schoena. Był On przez długie lata wykładowcą na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Przyczynił się do doskonałego wykształcenia wiele pokoleń architektów, prowadził wykłady, ćwiczenia i konsultacje z zakresu konstrukcji budowlanych wykorzystując przy tym wyróżniającą się wnikliwość i dzieląc się wyjątkowo bogatym doświadczeniem zawodowym. Brał udział w wielu projektach i pracach naukowo-badawczych świadczonych przez zespół Katedry i Zakładu Konstrukcji Budowlanych. Uczestniczył między innymi w przebudowie Rynku Głównego w Krakowie, remoncie konserwatorskim i przebudowie ratusza oraz piwnic wieży ratuszowej w Krakowie, zabezpieczeniu zabytkowej sali rycerskiej Zamku w Malborku oraz w zabezpieczaniu systemu historycznych kanałów blokowych w obrębie Starego Miasta Krakowa.
Pozyskane przy tych pracach doświadczenia zostały upowszechnione w skali całego kraju w formie popularno-edukacyjnego filmu „Problemy rewaloryzacji Krakowa”, którego scenariusz i dobór ilustracji powstał przy współudziale Henryka Schoena. Był także wielokrotnie współautorem wyróżnionych w konkursach architektonicznych prac projektowych. Na szczególne wyróżnienie zasługuje udział w konkursie organizowanym przez Europejskie Konsorcjum Węgla i Stali, na który wpłynęło 4500 prac architektów z całego świata.
Zespół Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej pod kierunkiem Leszka Leśniaka uzyskał jedno z dziesięciu wyróżnień w tym konkursie. Mgr inż. arch. Henryk Schoen był autorem koncepcji konstrukcyjnej w tym zespole.
Można by wymienić jeszcze wiele osiągnięć Henryka Schoena, które w latach pracy dodawały blasku naszemu Wydziałowi Architektury, a które można by traktować jako ozdobę każdego życiorysu zawodowego. Jednym z wyznaczników postawy życiowej i osiągnięć zawodowych są przyznane odznaki i odznaczenia państwowe, wśród których można wymienić: „Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski”. Z przyjemnością, ale i ze smutkiem po Jego odejściu przypominam tylko niektóre jego dokonania i wyróżnienia.