Pracownicy WA PK podwójnie nagrodzeni w konkursie

Zwycięską koncepcję przygotowali Marcin Gierbienis z Zespołu Projektowania Obiektów Kultury Katedry Projektowania Architektonicznego A-6 i Damian Poklewski – Koziełł z Katedry Urbanistyki i Architektury Struktur Miejskich A-9 wraz ze studentami Justyną Kopacz i Aleksandrem Kwaśniakiem.

Gdy przeczytaliśmy nazwę zadania konkursowego „Hospice – Home for terminally ill” wiedzieliśmy, że zależy nam na takiej idei, która odnosi się do słów „dom” i „ogród”. Budynek miał być domem – miejscem przywodzącym skojarzenia z bezpieczeństwem, ciepłem i otwartością. Konkurs oferował możliwość autorskiego wyboru działki. Istotne było dla nas założenie, aby osoby dotknięte śmiertelną chorobą nie czuły się odsunięte od życia, odseparowane. Stąd idea, aby nie wychodzić z budynkiem na peryferia, tylko pozostać w mieście.– podkreślają architekci. Głównym założeniem formalnym koncepcji było stworzenie wewnętrznego ogrodu, aby obiekt nie kojarzył się z zamkniętym czterema ścianami budynkiem, a stał się przestrzenią wyjątkową, nawet magiczną. Pozbawiony widocznych podpór drewnianych dach sprawia wrażenia uniesionego nad zielonym wnętrzem, a dzięki pokryciu przezierną membraną światło naturalne eksploruje powstały ogród. Architekci w swoich projektach sięgają po założenia projektowania zrównoważonego i biofilii. Pozostają one widoczne również w projekcie hospicjum. Język flory i fauny jest czymś pierwotnym i uniwersalnym, a współczesne badania potwierdzają, że natura ma ogromny wpływ na kondycję psychofizyczną człowieka. Badacze zauważają, że ludzka interakcja ze światem zależy od jego naturalnych cech: światła, dźwięków, zapachu, roślinności, pogody, ale także od proporcji, sekwencji, podziałów czy wzorów. To właśnie obserwacja tzw. geometrii natury pozytywnie wpływa na odbiór świata przez człowieka. Szczególne istotne jest wprowadzenie zieleni w miastach, a nawet w budynkach – jak w tym przypadku, gdzie zyskuje obok waloru estetycznego również ważną funkcję, przeprowadzenia pacjenta przez tzw. fazy świadomości nieuleczalności choroby. Dla wielu z nas przekroczenie progu hospicjum jest aktem odwagi, albo być może czymś odwrotnym – efektem bezradności. Projekt zakładał, aby powstała przestrzeń daleka była od skojarzeń z typową tego typu placówką i nie posiadała „przysłowiowego” progu, jednocześnie organizacja przestrzeni odnosiła się do wiedzy psychologicznej – twórczo interpretowała etapy, zamieniając je w rozproszone w ogrodzie wyspy z pokojami, zachowując jednocześnie spójność, ale oferując inne emocje za którymi kryją się etapy. Jury konkursowe określiło projekt „olbrzymią oranżerię z pięknym ogrodem, z pokojami otaczającymi ten ogród, które dają poczucie przestrzeni zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz”. W opinii pokonkursowej odkreślono, że propozycja architektów oferuje naturalne sanktuarium zaprojektowane tak, aby poczuć się jak w magicznej zielonej przestrzeni pod lewitującym dachem. Drewniana konstrukcja owinięta półprzezroczystą membraną sprawia wrażenie, że budynek świeci światłem z zewnątrz, oferując jednocześnie terapeutyczną atmosferę wolną od zewnętrznych dźwięków miasta.

hospice_gierbienis_oryginal-1 hospice_gierbienis_oryginal-2 hospice_gierbienis_oryginal-3 hospice_gierbienis_oryginal-4 hospice_gierbienis_oryginal-5

 

data publikacji: 26-10-2021    edycja: 26-10-2021

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że 22 listopada odeszła Małgorz...

22 listopada 2021r. po krótkiej ciężkiej chorobie, zmarła Małgorzata Jagoszewska, wieloletni pracownik Instytutu Projektowania Miast i Regionów Wydziału Architektury.

Inauguracja studiów podyplomowych: Archikultura. Edukator architekton...

W dniu 15 października 2021 r. odbyła się inauguracja studiów podyplomowych: Archikultura. Edukator architektoniczny.

Pracownik WA PK dr hab. inż. arch. Michał Krupa, prof. PK w składzi...

Pracownik Katedry Kształtowania Środowiska Mieszkaniowego (A-3) dr hab. inż. arch. Michał Krupa, prof. PK został powołany przez Prezydenta Miasta Krakowa w skład Rady Strategii, która jest zespołem eksperckim reprezentujący ś

Chcesz wyjechać na praktykę za granicę w zawodzie powiązanym z kie...

Z Organizacją IAESTE Politechniki Krakowskiej jest to możliwe.

III Krakowskie Seminarium o Przestrzeniach Urbanistycznych

III Krakowskie Seminarium o Przestrzeniach Urbanistycznych

Wystawa poplenerowa 1 roku AK w Galerii „Gil” PK

Zapraszamy do obejrzenia wystawy poplenerowej 1 roku AK w Galerii "Gil" PK przy ul. Warszawskiej 24.

Plan zajęć 2021/22

Plan zajęć na semestr zimowy 2021/22 dostępny tutaj.