Eksperymentalna struktura parametryczna „The Pink Thing” Koła Naukowego Imago

W czerwcu 2021 przed budynkiem Wydziału Architektury przy ul. Podchorążych 1 złożono strukturę artystyczną „The Pink Thing”, która została wyprodukowana w wyniku wytężonej pracy Studenckiego Koła Naukowego Imago, działającego przy Katedrze Geometrii Wykreślnej i Technologii Cyfrowych A-10 na  Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Po raz pierwszy została ona zaprezentowana na Festiwalu Nauki na terenie kampusu Politechniki Krakowskiej przy ul. Warszawskiej w dniach 18.05.2018-5.06.2018.

pawilon-the-pink-thing_krakow_2021_farid-nassery-1

Struktura „The Pink Thing” będąca nadal unikalnym przedsięwzięciem na skalę ogólnopolską jest ukoronowaniem podjętych działań koła z lat 2016 -2018 sekcji Fabrykacji Robotycznej Koła Naukowego Imago. Projekt ten to innowacyjna, interdyscyplinarna koncepcja łącząca komputerowo wspomagane projektowanie oraz fabrykację przy wykorzystaniu przemysłowych ramion robotycznych. Realizacja tego innowacyjnego przedsięwzięcia leżała w zakresie zainteresowań członków Koła, które zajmuje się szeroko pojętym tematem użycia cyfrowych narzędzi w procesie projektowym. Początkiem całego projektu był pomysł, który pod nazwą „Fabrykacja w projektowaniu architektonicznym z użyciem sześcioosiowych przemysłowych ramion robotycznych”, zdobył I miejsce w kategorii Architektura i Budownictwo w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Kół Naukowych KOKON Zielona Góra
9-12.06.2016 na najbardziej innowacyjne projekty zorganizowanego przez Forum Uczelni Technicznych.

Przy pracy nad kształtem samej konstrukcji zespół posłużył się narzędziami projektowania parametrycznego – forma przestrzenna wraz z powiązanymi ścieżkami cięcia zostały zdefiniowane za pomocą deterministycznego algorytmu przygotowanego w środowisku programowania graficznego Grasshopper aplikacji CAD/CAM Rhinoceros 3D. Przeprowadzone zostały również symulacje optymalizujące konstrukcję wykorzystując plugin Karamba3D. Następnie w ramach realizacji tego ambitnego zadania powstało autorskie oprogramowanie stworzone w języku Processing do komunikacji z robotami przemysłowymi. Program automatycznie przekazywał ścieżki efektora do sześcioosiowego ramienia robotycznego (najpierw firmy FANUC, a potem Kawasaki), dzięki czemu studenci byli w stanie wycinać z utwardzonego styropianu, zbudowanym przez siebie narzędziem hot-wire, poszczególne fragmenty całej struktury. Zgodnie z paradygmatem file2factory podczas całego procesu projektowego nie powstały żadne rysunki techniczne – wszystkie dane były przekazywane bezpośrednio pomiędzy aplikacjami, zarówno w celu przeprowadzenia symulacji wytrzymałościowych, stworzenia wizualizacji, jak i sterowania procesem wytwarzania. Struktura składa się ze 132 elementów — aby pokazać możliwości, jakie daje opracowana technologia, każdy z nich jest inny od poprzedniego. Zasada łączenia modułów jest bardzo prosta — zakończone treflami podłużne części spotykają się po 3 w jednym miejscu, przypominając swojego rodzaju puzzle 3D. Takie rozwiązanie nadaje im większą sztywność, jednocześnie poprzez dużą multiplikację wszystkich elementów, cały pawilon jest giętki i wytrzymały. Materiałem konstrukcyjnym wykorzystanym do produkcji pawilonu jest spieniony polistyren (używany np. do izolacji parkingów). Konstrukcja liczy sobie 12 m długości i 7 m szerokości, jej wysokość to maksymalnie 3 metry. Całość posadowiona jest na 21 nogach. Jest to jedna z największych tego typu budowli na świecie oraz jedyna, w której zdecydowano o unikalności każdego z elementów. Doświadczenie wyniesione z realizacji pawilonu oraz opracowany sposób wykonywania elementów w przyszłości może posłużyć do tworzenia przestrzennych form prefabrykatów o wyszukanych kształtach. Z modułów tak wykonanych mogły by powstawać małe formy architektoniczne (elementy placów zabaw, pawilony) oraz perforowane elewacje. Projekt nie byłby możliwy do zrealizowania bez wsparcia
i pomocy udzielonych przez firmy: Fanuc Polska, Robotrendy, Termoorganika i Astor.

Autorzy projektu: Mateusz Binkowski, Kazimierz Janusz, Mateusz Kaczmarczyk, Teodor Michalski, Marta Noga, Michał Sajdek, Paweł Sikorski;

Współpraca: Paulina Borkowska, Anna Kisiel, Karol Wawrzkiewicz, Wojciech Wojas;

Opiekunowie Koła Naukowego Imago: dr Farid Nassery (Katedrze Geometrii Wykreślnej i Technologii Cyfrowych, Wydział Architektury) i dr Stanisław Krenich (Katedra Inżynierii i Automatyzacji Produkcji M-06, Wydział Mechaniczny).

pawilon-the-pink-thing_krakow_2021_farid-nassery-2

pawilon-the-pink-thing_krakow_2021_farid-nassery-3

pawilon-the-pink-thing_krakow_2021_farid-nassery-4

pawilon-the-pink-thing_krakow_2021_farid-nassery-5

data publikacji: 15-12-2021    edycja: 15-12-2021

Plan zajęć 2021/22

Aktualny plan zajęć. Rok akademicki 2021/22 semestr letni.

Międzynarodowe Warsztaty „Voice in public space as an expression of...

Dnia 14.06. 2022. na WA PK odbyły się Międzynarodowe Warsztaty „Voice in public space as an expression of solidarity in the face of the contemporary threats”.

X Międzynarodowa Konferencja Naukowa Arch – eco

W dniach 13. 05.2022. 14.05.2022 - odbyła się X Międzynarodowa Konferencja Naukowa Arch – eco dedykowana studentom i doktorantom.

Debata „Łączymy siły!

W dniu 12.05.2022. na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej odbyła się otwarta debata pod hasłem „Łączymy siły! Współpraca na rzecz przestrzeni dostępnej w kontekście projektowania zrównoważonego.”

I. edycja Konkursu „DWA OBLICZA JEDNA PRZYSZŁOŚĆ BETONU KOMÓ...

I edycja Konkursu "DWA OBLICZA JEDNA PRZYSZŁOŚĆ BETONU KOMÓRKOWEGO I PREFABRYKACJI BETONOWEJ" i prezentacje "Akademika Marzeń" na koniec warsztatów organizowanych przez Builder Polska i Stowarzyszenie Producentów Betonów.

The Royal Institute of British Architects (RIBA) is now calling for ap...

The Royal Institute of British Architects (RIBA) is now calling for applications for the 2022 RIBA Norman Foster Travelling Scholarship.

Pomoc dla Ukrainy!

Pomoc dla Ukrainy!