Piotr Pasierbiński oraz Duc Ngo wygrali konkurs na przebudowę Placu Kossaka w Krakowie

Absolwent Wydziału Architektury Piotr Pasierbiński oraz Duc Ngo są autorami nagrodzonej pracy w konkursie architektoniczno-urbanistycznym na opracowanie koncepcji przebudowy placu Juliusza Kossaka w Krakowie.

ngopasierbinski_plac-kossaka-miniatura

A tak autorzy piszą o swoim pomyśle:

Plac Kossaka powinien stanowić reprezentacyjną przestrzeń publiczną jako wnętrze urbanistyczne posiadające wgląd w najbardziej reprezentatywne osie i panoramy widokowe Krakowa w tym na Wawel, Bulwary Wiślane i ul. Retoryka. Dziś niestety, cała ta przestrzeń jest zdegradowana a potencjał całkowicie zmarnowany. Plac wymaga zdefiniowania na nowo swojej tożsamości i charakteru. Tożsamości zbudowanej na poszanowaniu historii, otoczenia i tradycji. Plac powinien stać się przedłużeniem Dworku Kossakówka — tak jak kiedyś willa była tętniącym życiem miejscem spotkań krakowian — tak dziś, rolę tę powinien spełniać plac. W obrazach Juliusza Kossaka odnajdujemy nie tylko zapis historii Polski ale przede wszystkim utrwalenie krajobrazu polskich wsi, łąk i lasów. To właśnie drugi plan i tło jest dokumentem upamiętniającym coraz rzadziej spotykaną, a tak mocno zakorzenioną w naszej świadomości narodowej, panoramę. Projekt placu Kossaka stwarza niepowtarzalną okazję przywrócenia tego romantycznego pejzażu krakowianom i uhonorowania twórczości malarza. Kompozycja zakłada dwa główne elementy. Pierwszy to okrąg rozcięty ścieżką — przedłużeniem alei spacerowej ulicy Retoryka. Po jednej stronie znajduje się część ogrodowa, przywracająca wspomnienie wiejskich łąk. Z drugiej — tam gdzie historycznie biegło koryto Rudawy — sadzawka. Drugim elementem jest ławka otaczająca i spajająca tę całość. Stanowi “Salon Miejski” — miejsce spotkań mieszkańców zwrócone na historyczną zabudowę oraz górujący nad miastem Wawel. Istotą projektu są łąki i łany krajobrazu wiejskiego otulone panoramą Starego Miasta.

ngopasierbinski_plac-kossaka-4

Sędziowie tak uzasadnili swój wybór:

„Zwycięska praca w najtrafniejszy sposób realizuje cele konkursu. Silna, wyrazista kompozycja koła-enklawy zieleni porządkuje obszar wnętrza urbanistycznego, budując nową tożsamość na poszanowaniu historii, otoczenia i tradycji, stając się tętniącym życiem miejscem spotkań jak niegdyś Willa Kossakówka. Geometryczna forma oraz jej topografia otwierają najważniejsze widoki i osie kompozycyjne oraz porządkują komunikację i funkcje placu. Kompozycja zieleni to poetyckie nawiązanie do palety malarskiej Kossaka, gdzie zamiast farb użyto składniki polskiego krajobrazu – wodę, łąki i drzewa. Autorzy w części studialnej w obszarze ul. Retoryka wprowadzają w interesujący sposób wspomnienie o dawnym przebiegu rzeki Rudawy, które jako odbicia w taflach wody stają się przewodnikiem po architekturze. Proponowane rozwiązanie projektowe w pracy konkursowej jest elastyczne i ekonomiczne, zarówno w realizacji jak i eksploatacji. Wrażliwość na kreowanie nowej przestrzeni przy jednoczesnym poszanowaniu historii miejsca jest atutem tej pracy.”

ngopasierbinski_plac-kossaka-5

ngopasierbinski_plac-kossaka-1

ngopasierbinski_plac-kossaka-10

data publikacji: 09-01-2022    edycja: 09-01-2022

Plan zajęć 2021/22

Aktualny plan zajęć. Rok akademicki 2021/22 semestr letni.

Międzynarodowe Warsztaty „Voice in public space as an expression of...

Dnia 14.06. 2022. na WA PK odbyły się Międzynarodowe Warsztaty „Voice in public space as an expression of solidarity in the face of the contemporary threats”.

X Międzynarodowa Konferencja Naukowa Arch – eco

W dniach 13. 05.2022. 14.05.2022 - odbyła się X Międzynarodowa Konferencja Naukowa Arch – eco dedykowana studentom i doktorantom.

Debata „Łączymy siły!

W dniu 12.05.2022. na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej odbyła się otwarta debata pod hasłem „Łączymy siły! Współpraca na rzecz przestrzeni dostępnej w kontekście projektowania zrównoważonego.”

I. edycja Konkursu „DWA OBLICZA JEDNA PRZYSZŁOŚĆ BETONU KOMÓ...

I edycja Konkursu "DWA OBLICZA JEDNA PRZYSZŁOŚĆ BETONU KOMÓRKOWEGO I PREFABRYKACJI BETONOWEJ" i prezentacje "Akademika Marzeń" na koniec warsztatów organizowanych przez Builder Polska i Stowarzyszenie Producentów Betonów.

The Royal Institute of British Architects (RIBA) is now calling for ap...

The Royal Institute of British Architects (RIBA) is now calling for applications for the 2022 RIBA Norman Foster Travelling Scholarship.

Pomoc dla Ukrainy!

Pomoc dla Ukrainy!