Mood for Wood – międzynarodowe warsztaty studentów kierunków projektowych

Mood for wood to międzynarodowe warsztaty projektowe dla studentów oraz młodych projektantów zainteresowanych faktyczną realizacją swoich pomysłów. Podczas warsztatów studenci przy pomocy uznanych architektów i projektantów z całego świata oraz doświadczonych stolarzy projektują oraz samodzielnie wykonują meble miejskie dla wybranych społeczności lokalnych. To właśnie etap projektowania – przy pomocy narzędzi partycypacyjnych – wyróżnia projekt Mood for wood spośród podobnych warsztatów studenckich. Uczestnicy nie tylko realizują samodzielnie meble – ale decydują także całkowicie o ich formie. Pracują nad konkretną lokalizacją, spotykają się z użytkownikami przestrzeni, poznając ich potrzeby oraz problemy danego miejsca. Aby zrealizować projekt są zobligowani do uzyskania akceptacji swoich pomysłów u odbiorców, następnie na podstawie opracowanego kosztorysu składają zamówienie na określone materiały, z których własnoręcznie budują drewniane meble lub instalacje.

Mood for Wood_2022

W roku 2022 odbędą się dwie edycje warsztatów w Poznaniu oraz w Cieszynie.
10 – jubileuszowa edycja projektu pod hasłem – Let’s play odbędzie się w Poznaniu pod koniec lipca – 21.07-1.08.2022, jej uczestnikami będą studenci i młodzi projektanci z Polski, Niemiec oraz Francji

11- edycja warsztatów odbędzie się ponownie w Cieszynie- 11-22.08.2022, gdzie studenci i projektanci z Polski, Czech, Słowacji i Węgier pod hasłem Revival zaprojektują i zbudują meble po obu stronach granicy.

EDYCJA POZNAŃ – Let’s play

(21.07-1.08.2022)
Let’s play to hasło 10 edycji międzynawowych warsztatów Mood for wood , która odbędzie się w lipcu w Poznaniu. Uczestnicy warsztatów będą projektować oraz własnoręcznie wykonywać meble dla odbiorców „Dziecińca pod Słońcem”. „Dzieciniec”, to rozległy ogród jordanowski wraz z kameralnym budynkiem Miejskiego Domu Kultury Młodzieży. Zielony i obszerny kompleks powstał w 1929 roku pomiędzy Drogą Dębińską a Wartą i Łazienkami Rzecznymi wybudowanymi nad rzeką w tym samym czasie. W ostatnich latach zarówno Dzieciniec, jak i Łazienki, po latach degradacji i zapomnienia, zostały gruntownie odrestaurowane w formie bardzo podobnej do oryginału sprzed niemal stulecia. Teraz nadszedł czas, by do geometrycznie rozplanowanej przestrzeni ogrodu wprowadzić współczesne i funkcjonalne urozmaicenie zaprojektowane z myślą o młodzieży. Stworzyć takie elementy, których brakuje w estetycznej, ale wciąż jeszcze słabo ożywionej przestrzeni. Meble użyteczne, wielofunkcyjne, łatwo dostępne niepowtarzalne z elementem zabawy – a jednocześnie szanujące historyczny kontekst, bo Dzieciniec znajduje się pod kuratelą konserwatorów zabytków.

EDYCJA CIESZYN – Revival

(11-22.08.2022)
Revival pod tym hasłem studenci z Polski, Czech, Węgier i Słowacji pracować będą w tym roku w sierpniu w Cieszynie. Codzienne zmagania z zanieczyszczonym powietrzem, wzrostem temperatur i brakiem dostatecznej ilości zieleni sprawiają, że dzika przyroda w mieście staje się ostatnią oazą w miejskim wymiarze. 11 edycja warsztatów w Cieszynie skupiona będzie na dzikiej naturze tego granicznego miasta. Uczestnicy
warsztatów zaprojektują i wykonają meble miejskie, które wypełnią lukę na granicy dzikiego świata natury i kultury miejskiej. Tworzone pod okiem tutorów projekty będą towarzyszyć pomnikom natury oraz otoczą opieką i ochroną domy roślin i zwierząt zamieszkujących cieszyńskie tereny zielone, a także będą służyć rekreacji i edukacji ekologicznej. Stworzone w ramach warsztatów meble mają oddziaływać nie tylko na ciało, ale i psychikę użytkowników zmęczonych dwoma latami pandemii i przytłoczonymi wojennymi wieściami. Mają pomagać użytkownikom po obu stronach granicy do powrotu do utęsknionej życiowej równowagi.

TUTORZY – Poznań 
Nils Wenk (DE)
Carolin Föhre + Yasser Almaamoun (DE), Studio Otamto (PL), Karol Szparkowski (PL) oraz Martial Maquet Studio (FR)

TUTORZY – Cieszyn

Mikołaj Smoleński + Dawid Strębicki (PL); Studio NO + Katarzyna Cimała (PL), GRAU (SK), OBJEKTOR (CZ), CAN Architects (HU) oraz NOMAD (LV).

REKRUTACJA

Zgłoszenia na warsztaty przyjmowane będą poprzez formularz zgłoszeniowy znajdujący się na stronie www.moodforwood.com . Rekrutacja na warsztaty w Poznaniu oraz Cieszynie – kończy się 1 czerwca. Organizatorzy skontaktują się z osobami zakwalifikowanymi na warsztaty mailowo w przeciągu 3 dni od zakończenia rekrutacji.

Koszt 200 euro/ 800 złotych
W cenę warsztatów wliczone jest:
– Nocleg w Poznaniu (21.07-1.08) oraz w Cieszynie (11-22.08.2022)
– Wyżywienie ( śniadanie, lunch, kolacja)
– Przerwy kawowe
– Dojazd z/do Poznania/ Cieszyna ( studenci z Polski z dowolnego miasta w Polsce – komunikacją publiczną 2 klasa), studenci z Niemiec – dojazd z Berlina lub Cottbus, studenci z Francji – dojazd z Paryża, studenci z Czech – transport z Pragi lub Brna, studenci ze Słowacji – transport z Bratysławy, studenci z Węgier – transport z Budapesztu)
– Komunikacja publiczna w Poznaniu
– Szkolenie BHP – zakończone certyfikatem
– Materiały do pracy warsztatowej
– Zestaw gadżetów z logo warsztatów

STRONA INTERNETOWA
www.moodforwood.com

ORGANIZATORZY
SARP Poznań, Stowarzyszenie Punkt Wspólny

KOORDYNATORZY
Magda Wypusz, Ada Kocieniewska, Maria Dondajewska

PARTNERZY
Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Współpraca Polsko-Niemiecka Młodzieży, Miasto Poznań, Miasto Cieszyn, Miasto Cesky Tesin, Zamek Cieszyn, Lasy Państwowe, BTU Cottbus, Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów, Urząd Marszałkowski w Poznaniu, Festool, Leniar.

PATRONI MEDIALNI
Magazyn ARCH, Architektura Murator, Architektura i Biznes, Whitemad Magazine, Baunetz, archinfo.sk, archiweb.cz, earch.cz, epiteszforum.hu

KONTAKT
moc.l1656430289iamg@1656430289spohs1656430289krow.1656430289doowr1656430289ofdoo1656430289m1656430289 , Magda Wypusz, tel. 884300474

data publikacji: 02-05-2022    edycja: 02-05-2022

Plan zajęć 2021/22

Aktualny plan zajęć. Rok akademicki 2021/22 semestr letni.

Międzynarodowe Warsztaty „Voice in public space as an expression of...

Dnia 14.06. 2022. na WA PK odbyły się Międzynarodowe Warsztaty „Voice in public space as an expression of solidarity in the face of the contemporary threats”.

X Międzynarodowa Konferencja Naukowa Arch – eco

W dniach 13. 05.2022. 14.05.2022 - odbyła się X Międzynarodowa Konferencja Naukowa Arch – eco dedykowana studentom i doktorantom.

Debata „Łączymy siły!

W dniu 12.05.2022. na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej odbyła się otwarta debata pod hasłem „Łączymy siły! Współpraca na rzecz przestrzeni dostępnej w kontekście projektowania zrównoważonego.”

I. edycja Konkursu „DWA OBLICZA JEDNA PRZYSZŁOŚĆ BETONU KOMÓ...

I edycja Konkursu "DWA OBLICZA JEDNA PRZYSZŁOŚĆ BETONU KOMÓRKOWEGO I PREFABRYKACJI BETONOWEJ" i prezentacje "Akademika Marzeń" na koniec warsztatów organizowanych przez Builder Polska i Stowarzyszenie Producentów Betonów.

The Royal Institute of British Architects (RIBA) is now calling for ap...

The Royal Institute of British Architects (RIBA) is now calling for applications for the 2022 RIBA Norman Foster Travelling Scholarship.

Pomoc dla Ukrainy!

Pomoc dla Ukrainy!