Weź udział w IV edycji Konkursu dla Młodych Architektów

KDMA2016Wspiera on studentów wydziałów architektury oraz młodych architektów w ich twórczym, zawodowym rozwoju. Wyłania autorów najlepszych prac, cechujących się pomysłowością, otwartością, wysoką jakością projektowanej architektury, dbałością o detale oraz poprawnością zastosowanych rozwiązań materiałowych i technologicznych. Konkurs ma charakter otwarty i ogólnopolski. Mogą brać w nim udział osoby pełnoletnie będące studentami I i II stopnia studiów o kierunku architektura lub architektura i urbanistyka uczelni państwowych i prywatnych oraz absolwenci tych wydziałów niezależnie od miejsca zatrudnienia, w wieku do 30 roku życia.

ZADANIA KONKURSOWE

 

1. DOM WŁASNY ARCHITEKTA
Zaprojektuj dom własny architekta – taki, który będzie miał szansę stać się charakterystyczny dla obrazu architektury w roku 2016, będzie prezentował Twoje zrozumienie współczesnego świata i jego wymogów.
Podobno najtrudniej jest zaprojektować dom dla samego siebie i raczej niewielu architektów się tego podejmuje. Jednak są takie domy własne architektów, które miały szansę powstać i od lat stanowią wybitne przykłady sztuki projektowania. Wśród nich można wymienić wiele szczytowych osiągnięć architektury. Home & Studio Franka Lloyda Wrighta (1889, Oak Park w Illinois, USA), dom-studio Taliesin tegoż autora (1911, Spring Green w Wisconsin, USA), domy Adolfa Szyszko-Bohusza (1924-1926, Przegorzały w Krakowie), Stanisława i Barbary Brukalskich (Warszawa, 1928), Dominique Perrault (SaintCast w Bretanii). Być może to właśnie pragnienie stworzenia dla siebie przestrzeni do życia pchnęło Was do decyzji o podjęciu studiów architektonicznych. Znajdź zatem działkę, opisz siebie, swoje potrzeby, pragnienia, i przetłumacz to na język przestrzeni! Zaskocz nas pomysłem i wybitnym rozwiązaniem. Ważne, aby proponowany projekt zakładał związek ze środowiskiem naturalnym. Zachęcamy również do stosowania rozwiązań inteligentnych, energooszczędnych oraz automatyki.

 

2. WYKREUJ PRZESTRZEŃ – WSPÓŁCZESNE MIEJSCE PRACY
Nowy Ujastek to propozycja nowoczesnego, wielofunkcyjnego zagospodarowania i rewitalizacji terenu inwestycyjnego przy ul. Ujastek w Krakowie, w rejonie kombinatu metalurgicznego Arcelor Mittal. Zaproponuj nowe miejsce pracy – kompleks (niekoniecznie) biurowy, zaspokajający potrzeby współczesnego pracownika. Poza przestrzeniami biurowymi, zastanów się nad tym, w jakim otoczeniu sam chciałbyś pracować, pomyśl o miejscach wypoczynku w czasie przerwy na lunch (także aktywnego!), spotkań, rekreacji, itp. Nie zapominaj o tym, że kompleks powinien z sukcesem funkcjonować nie tylko przez osiem godzin w dni powszednie, ale także w weekendy i wieczorami. Projekt powinien jednocześnie stanowić kreatywną odpowiedź na problemy przestrzenne i społeczne tego fragmentu Nowej Huty.
Odpowiedź na zadanie powinna stanowić rewitalizację zadanego obszaru Nowej Huty przy uwzględnieniu jej gospodarczego potencjału, dążąc przy tym do poprawy atrakcyjności działki dla potencjalnych inwestorów. Wysoko punktowane będą rozwiązania proekologiczne, inteligentne i energooszczędne.

 

(Informacje na temat działek oraz mapy będą udostępnione po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego. Wraz z potwierdzeniem rejstracji otrzymacie Państwo dostęp do serwera, na którym znajdują są niezbędne materiały).

 

3. WYPEŁNIJ LUKĘ FUNKCJĄ KULTURY
Znasz miejsce, które jest zaniedbane. Ważny punkt, gdzie niezbędna jest modernizacja. Ty to zauważasz! Zmieniaj świat z Builderem! Możesz wybrać niewielki obiekt i przekształcić go nadając mu funkcję kultury i integracji społecznej. Wyjaśnij, w jaki sposób Twoja idea go wypełnia, pamiętając o tym, że choć architektura nie zawsze jest pełną odpowiedzią na problem, to właściwie projektowana może wpływać na zmianę świadomości ludzi, jakości ich życia, stać się promotorem rozwoju jednostek i tym samym stanowić o zmianach całego społeczeństwa. Działaj raczej w skali niewielkiego budynku. Skoncentruj się na wielofunkcyjności i elastyczności przedstawionej koncepcji w budynku całorocznym.

 

A zatem: Co? – Mały lub średniej wielkości obiekt kultury dla lokalnej społeczności wsi, miasteczka, miasta, dzielnicy, osiedla. Wielofunkcyjny, np. łączący funkcje teatru, galerii, biblioteki, sportu, pracy, innych? Gdzie? – W miejscu, które odnajdziesz oferującym potencjał dla pożądanych zmian. Jak? – Tworząc wyjątkową przestrzeń, która może stać się „wizytówką” dla mieszkańców miejscowości, gdzie projektujesz.
***

 

Uczestnik lub zespół może złożyć więcej niż jedną pracę, ale nie więcej niż jedną do danego zadania konkursowego. Organizator dopuszcza zgłoszenie przez studentów prac kursowych, które wykonywane są pod kierunkiem wykładowcy lub promotora. Regulamin konkursu w załączonym poniżej pliku.

 

Kapitułę konkursu stanowią wybitni polscy architekci o uznanym dorobku twórczym. Dodatkowo wspierają ją przedstawiciele wiodących marek budowlanych – firm będących Mecenasami Polskiej Architektury, a także przedstawiciele redakcji i Rady Programowej miesięcznika „Builder”.
Warunkiem koniecznym do spełnienia we wszystkich zadaniach konkursowych jest wykorzystanie minimum po jednym rozwiązaniu przedstawionym przez każdego z Partnerów Konkursu. Dane do serwera z wykazem rozwiązań i kompletem materiałów zostaną przesłane wraz z potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia.
NAGRODY GŁÓWNE
W każdym z trzech zadań konkursowych zostaną przyznane następujące nagrody:
I nagroda – 7.000 zł
II nagroda – 5.000 zł
III nagroda – 3.000 zł

 

NAGRODY SPECJALNE UFUNDOWANE PRZEZ FIRMĘ WSC Witold Szymanik i S-ka – DYSTRYBUTORA ARCHICADA W POLSCE
Najlepsze prace konkursowe, których zasadnicza część będzie wykonana w programie ARCHICAD, wyróżnione zostaną nagrodami specjalnymi:
I nagroda specjalna – 3.000 zł
II nagroda specjalna – 2.000 zł
III nagroda specjalna – 1.000 zł
oraz nagrody dodatkowe.
Dowodem wykonania projektu w programie ARCHICAD będzie plik .pln dołączony do projektu konkursowego. Na kopertach z pracami prosimy o wpisanie hasła ARCHICAD.

 

 
ABY WZIĄĆ UDZIAŁ W KONKURSIE NALEŻY:
1. PRZESŁAĆ ZGŁOSZENIE – formularz zgłoszeniowy dostępny jest pod linkiem http://bit.ly/1Xeo6CU
2. POZNAĆ ROZWIĄZANIA i materiały, które należy uwzględnić w pracy konkursowej
3. WZIĄĆ UDZIAŁ W WARSZTATACH – Dzień Młodego Architekta
4. PRZYSŁAĆ PRACĘ KONKURSOWĄ 

 

HARMONOGRAM KONKURSU
15.03.2016 – Dzień Młodego Architekta – Warsztaty edukacyjne – Warszawa, siedziba SARP.
12.05.2016 – Dzień Młodego Architekta – Warsztaty edukacyjne – Warszawa, Multikino Złote Tarasy.
20.05.2016 – Termin zakończenia nadsyłania zgłoszeń.
31.08.2016 – Termin nadsyłania prac konkursowych.

 

Więcej informacji, regulamin konkursu i oświadczenie znajdują się na stronie organizatora.
data publikacji: 07-03-2016    edycja: 13-05-2016

Plan zajęć 2021/22

Aktualny plan zajęć. Rok akademicki 2021/22 semestr letni.

Międzynarodowe Warsztaty „Voice in public space as an expression of...

Dnia 14.06. 2022. na WA PK odbyły się Międzynarodowe Warsztaty „Voice in public space as an expression of solidarity in the face of the contemporary threats”.

X Międzynarodowa Konferencja Naukowa Arch – eco

W dniach 13. 05.2022. 14.05.2022 - odbyła się X Międzynarodowa Konferencja Naukowa Arch – eco dedykowana studentom i doktorantom.

Debata „Łączymy siły!

W dniu 12.05.2022. na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej odbyła się otwarta debata pod hasłem „Łączymy siły! Współpraca na rzecz przestrzeni dostępnej w kontekście projektowania zrównoważonego.”

I. edycja Konkursu „DWA OBLICZA JEDNA PRZYSZŁOŚĆ BETONU KOMÓ...

I edycja Konkursu "DWA OBLICZA JEDNA PRZYSZŁOŚĆ BETONU KOMÓRKOWEGO I PREFABRYKACJI BETONOWEJ" i prezentacje "Akademika Marzeń" na koniec warsztatów organizowanych przez Builder Polska i Stowarzyszenie Producentów Betonów.

The Royal Institute of British Architects (RIBA) is now calling for ap...

The Royal Institute of British Architects (RIBA) is now calling for applications for the 2022 RIBA Norman Foster Travelling Scholarship.

Pomoc dla Ukrainy!

Pomoc dla Ukrainy!