Projekt studentów Wydziału Architektury PK wśród finalistów konkursu YAC „Hill of the Arts”!

Zespół młodych architektów Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej otrzymał wyróżnienie w międzynarodowym konkursie pt. „Hills of the Arts” organizowanym przez platformę Young Architects Competitions.

 

Edyta Makowiec, Martyna Markowicz, Radosław Mazgaj i Magdalena Micek to studenci Wydziału Architektury którzy stworzyli projekt domu i miejsca pracy twórczej dla artystów inspirowany symboliką źródła i wody. Otrzymał on wyróżnienie w międzynarodowym konkursie pt. „Hills of the Arts”, w którego jury zasiedli światowej sławy architekci, między innymi Daniel Libeskind i Patrik Schumacher (Zaha Hadid Architects).

 

Opis wyróżnionego projektu:

 

Villa Altissimo to stary, piękny budynek odrestaurowany jako Art Hotel. Głównym założeniem projektu było nawiązanie do symbolu źródła. Woda jest początkiem wszelkiego życia na ziemi. Jako ludzkość nie bylibyśmy w stanie niczego bez niej dokonać. Samo źródło wody jest niczym impuls, bodziec do działania. Tak jak woda ma swoje źródło w jaskini, tak również sztuka miała tam swój początek, tysiące lat temu, kiedy to ludzie pierwotni malowali na ścianach podziemnych grot otaczającą ich rzeczywistość. Mając to na uwadze, sercem Wzgórza Artystów stała się Jaskinia – miejsce medytacji, gdzie artyści mogą wyciszyć się i rozwijać swoje pomysły.

 

W willi znajduje się restauracja, w której goście będą mogli spróbować doskonałego jedzenia, najlepszego wina i jednocześnie podziwiać widok na miasto Turyn. Zarówno goście hotelowi i jak i pozostali odwiedzający Wzgórze Sztuki mogą zrelaksować się w strefie wellness. Najważniejsza i najbardziej atrakcyjna część tej strefy znajduje się w podziemnych jaskiniach ze zdumiewającą scenerią.

 

Dom Artystów to miejsce, w którym pomysły stają się rzeczywistością. Artyści mogą tworzyć wspaniałe dzieła w prywatnych pracowniach na -2 piętrze. Atelie są dostępne dla każdego gościa z zewnątrz. Mogą zobaczyć i uczestniczyć w procesie twórczym. Na drugim piętrze znajdują się prywatne apartamenty bezpośrednio połączone z indywidualnymi pracowniami. Ponadto możemy znaleźć przestrzeń warsztatową i teatr. Jest to otwarta przestrzeń dla każdego artysty w hotelu do ćwiczenia, tworzenia, ekspresji i zabawy.

Zaraz za Jaskinią i Domem Artystów, znajduje się Galeria. Jest to także główne wejście do Art Hotelu. W ten sposób odwiedzający mogą podziwiać dzieła artystów bez zakłócania ich procesu twórczego. Lejki to elementy wprowadzające światło, które podkreślają intrygujący charakter odwiedzanego miejsca. Przestrzeń Galerii została podniesiona do wysokości dwóch pięter, aby zapewnić lepszą przestrzeń dla wystawy.

 

Leje użyte w projekcie zagospodarowania przybierają formę gejzerów wodnych. Silnie powiązany z ideą wody kształt, jest tak naprawdę systemem ochrony przed słońcem. Leje dostarczają czystej energii z geotermalnych źródeł. Kolekcjonowanie wody deszczowej oraz jej oczyszczanie to inny ciekawy aspekt tego przyjaznego dla środowiska systemu. Leje nie tylko chronią nas przed słońcem, ale również dostarczają energii poprzez panele fotowoltaiczne zamocowane na ich szczycie.

 

Świątynia Medytacji to miejsce, w którym rodzi się sztuka. Jest źródłem inspiracji dla artystów, a także dosłownie źródłem wody. Artyści mogą medytować i skupiać się, ponieważ otacza ich sprzyjająca aura, naturalny dźwięk wody i mistyczna atmosfera. To dobre środowisko do kontemplowania sztuki. Druga część jaskini to Strefa Wellness. Dostęp do niego zapewnia podziemne przejście. Architektura jaskini obejmuje centrum odnowy biologicznej z saunami, łaźnią turecką, krytym i odkrytym basenem oraz innymi udogodnieniami. Niepowtarzalna atmosfera wnętrza daje poczucie relaksu. Baseny zewnętrzne znajdują się na trzech tarasach. Odkryte baseny umieszczone się po północnej stronie działki – otwarte na piękny widok na miasto.

 

Więcej informacji: https://www.onet.pl/styl-zycia/whitemad/dom-artystow-projekt-studentow-z-polski-zdobyl-wyroznienie/14xzmv8,30bc1058

 

Laureatom konkursu gratulujemy!

data publikacji: 13-08-2020    edycja: 13-08-2020

Plan zajęć 2021/22

Aktualny plan zajęć. Rok akademicki 2021/22 semestr letni.

Międzynarodowe Warsztaty „Voice in public space as an expression of...

Dnia 14.06. 2022. na WA PK odbyły się Międzynarodowe Warsztaty „Voice in public space as an expression of solidarity in the face of the contemporary threats”.

X Międzynarodowa Konferencja Naukowa Arch – eco

W dniach 13. 05.2022. 14.05.2022 - odbyła się X Międzynarodowa Konferencja Naukowa Arch – eco dedykowana studentom i doktorantom.

Debata „Łączymy siły!

W dniu 12.05.2022. na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej odbyła się otwarta debata pod hasłem „Łączymy siły! Współpraca na rzecz przestrzeni dostępnej w kontekście projektowania zrównoważonego.”

I. edycja Konkursu „DWA OBLICZA JEDNA PRZYSZŁOŚĆ BETONU KOMÓ...

I edycja Konkursu "DWA OBLICZA JEDNA PRZYSZŁOŚĆ BETONU KOMÓRKOWEGO I PREFABRYKACJI BETONOWEJ" i prezentacje "Akademika Marzeń" na koniec warsztatów organizowanych przez Builder Polska i Stowarzyszenie Producentów Betonów.

The Royal Institute of British Architects (RIBA) is now calling for ap...

The Royal Institute of British Architects (RIBA) is now calling for applications for the 2022 RIBA Norman Foster Travelling Scholarship.

Pomoc dla Ukrainy!

Pomoc dla Ukrainy!