Magda Małgorzata Brodziak

Promotor

dr inż. arch. Marcin Gierbienis

Recenzent

dr inż. arch. Zbigniew Wikłacz, prof. PK

Tytuł pracy

HUB Biłgoraj. Centrum Aktywizacji Młodzieży.

Jednostka dyplomująca

Katedra Projektowania Architektonicznego A-6

Opis idei projektu

HUB Biłgoraj: Centrum Aktywizacji Młodzieży to nowoczesny obiekt hybrydowy łączący w swojej funkcji dworzec kolejowy, punkt przesiadkowy i dom kultury z przestrzeniami bibliotecznymi, ekspozycyjnymi i coworkingowymi. Zaprojektowany w leśnym pejzażu obrzeży miasta ma cel stworzenia miejsca integracji dorastającej młodzieży.

Głównym założeniem projektu jest stworzenie wszechstronnej przestrzeni odpowiadającej potrzebom lokalnym, a w szczególności dzieci i młodzieży, oferując unikalne środowisko do nauki, pracy, a także rekreacji i wypoczynku. Projekt dąży jednocześnie do stworzenia punktu komunikacyjnego, który pozwoli przyjezdnym w łatwy sposób dostać się w różne obszary miasta. Stąd decyzja, aby w ramach zagospodarowania terenu pojawiły się elementy infrastrukturalne, parking naziemny dla samochodów i autobusów, ścieżki piesze i rowerowe, a pod torowiskiem przejście podziemne. Dla społeczności oferowane są także amfiteatr, strefy ekspozycji plenerowej i tereny rekreacyjno-sportowe ze skate parkiem oraz boiskami.

Podłużny, wąski i niezadrzewiony fragment terenu przy kolejowego był impulsem do wytoczenia liniowej formy obiektu, która przywodzić może na myśl kształt igieł drzew pobliskiego Lasu Solskiego. Koncepcja od strony formalnej opiera się na kompozycji trzech prostych brył przykrytych długim, dwuspadowym – w nawiązaniu do sąsiadującej zabudowy, jak i rekreacyjnego charakteru pobliskiego obszaru ze zbiornikiem wodnym – zadaszeniem. W efekcie obiekt przypomina tradycyjny namiot, stając się symbolicznym schronieniem. Biłgoraj od wieków jest miejscem kontaktu człowieka z naturą. Namiot jako prosty obiekt schronienia w plenerze oddaje ten związek z naturą pozwalając na tymczasowe współistnienie blisko niej, minimalizując jednocześnie wpływ na środowisko. Podkreślenie relacji człowieka ze środowiskiem widoczne są w innych decyzjach projektowym, otwartym planie funkcjonalnym, oferującym stały kontakt z widokiem przyrody, wprowadzanie roślinności do przestrzeni zagospodarowania i obiektu, zastosowanie nowoczesnej technologii drewna masywnego w konstrukcji, czy też gontu do wykończenia połaci dachu.

Projekt HUB Biłgoraj na przykładzie wprowadzenia nowej kubatury o charakterze wielofunkcyjnym w ramach zagospodarowania obszarów przy stacji kolejowej odpowiada na pytania, jak należy dziś traktować przestrzenie dworcowe, zarazem jak projektować nowoczesne obiekty o szerokim działaniu społecznym.