Promotor
Dr inż. arch. Elżbieta Waszczyszyn, prof. PK
Recenzent
Dr hab. inż. arch. Beata Makowska, prof. PK
Tytuł pracy
Piscina Mirabilis na wzgórzu Bacoli we Włoszech. Rewaloryzacja wraz z adaptacją na galerię sztuki
Jednostka dyplomująca
Katedra Historii Architektury i Konserwacji Zabytków A-1
Opis idei projekt
Główną ideą prezentowanego projektu jest przywrócenie do użytkowania jednej z największych starożytnych rzymskich cystern, usytuowanej na wzgórzu Bacoli na zachodnim krańcu Zatoki Neapolitańskiej.
W projekcie rewaloryzacji i adaptacji na galerię sztuki Priscina Mirabilis czyli „cudownego basenu” właśnie woda staje się głównym atrybutem, nadaje ona charakter nowym formom i detalom, jednocześnie wprowadzając w monumentalne wnętrze cysterny swego rodzaju czystość i harmonię.
Na parterze w strefie wejścia znajduje się lekki pawilon będący przestrzenią wprowadzającą do galerii, w którym znajduje się główny hol z recepcja oraz strefa usługowa i pion komunikacyjny. Do strefy wejściowej przylega, pełna zieleni i wody strefa relaksu, mieszcząca się również w parterowych pawilonach o nie zabudowanej, szkieletowej, drewnianej konstrukcji, będąca miejscem spotkań dla okolicznych mieszkańców i przyjezdnych. Dwie podziemne kondygnacje mieszczące strefę ekspozycyjną galerii również zostały wzbogacone o motyw wodny, który nawiązuje do pierwotnej funkcji obiektu. A wizualna harmonia zbiorników i surowej struktury murów, może być idealnym tłem zarówno dla sztuki antycznej, jak i nowoczesnej. Galeria sztuki staje się w ten sposób ośrodkiem promocji kultury nie tylko dla mieszkańców Bacoli i pobliskich miejscowości, ale również licznych turystów. Reasumując, projekt ma na celu z jednej strony ścisłą ochronę reliktów rzymskiej budowli przy jednoczesnym wprowadzeniu do jej wnętrz nowej funkcji galerii sztuki wzbogaconej o rozwiązania ekologiczne, które umożliwiają przywrócenie tego niezwykłego obiektu do ponownego użytkowania.