Nikola Bałut

Promotor

Dr inż. arch. Elżbieta Waszczyszyn, prof. PK

Recenzent

Dr hab. inż. arch. Beata Makowska, prof. PK

Tytuł pracy

KOLEJ NA SZTUKĘ – Zespół Dawnej Lokomotywowni w Katowicach- Hala B wraz z wieżą ciśnień: Rewaloryzacja i adaptacja na Centrum Kształcenia przez Sztukę

Jednostka dyplomująca

Katedra Historii Architektury i Konserwacji Zabytków A-1

Opis idei projekt

Zespół dawnej lokomotywowni w Katowicach wyróżnia się zarówno unikalną architekturą, jak i imponującymi rozmiarami dwóch wchodzących w jej skład hal A i B, co czyni go jednym z największych zespołów tego typu w Polsce.

Tematem prezentowanej pracy dyplomowej jest Hala B z wieżą ciśnień. Koncepcja zakłada jej integrację z tkanką miejską oraz przywrócenie jej odpowiedniego stanu technicznego oraz adaptację do nowej funkcji. Projekt przewiduje przekształcenie Hali B w nowoczesne centrum kształcenia, które będzie promować edukację poprzez sztukę. Miejsce to ma na celu łączenie różnych form ekspresji artystycznej z programami edukacyjnymi, oferując na poziomie parteru przestrzeń do twórczego rozwoju młodych artystów oraz kształcenia zarówno młodzieży, jak i dorosłych. Dodatkowo na poziomie kondygnacji (-1) zaprojektowana została galeria sztuki, gdzie prezentowane mają być dzieła pracujących w strefie warsztatowej młodych artystów oraz ich uczniów.

Głównym założeniem projektu było stworzenie wielofunkcyjnej przestrzeni warsztatowo-edukacyjnej, która łączy się z przestrzenią wystawienniczą.

W celu optymalizacji energetycznej budynku zostaną zaimplementowane rozwiązania proekologiczne, w tym wykorzystanie wody szarej oraz wody opadowej; pozyskiwanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł m.in. paneli fotowoltaicznych, czy też odzysk wytwarzanego ciepła.

Stworzone w dawnej hali lokomotywowni miejsce zaprasza przyszłych użytkowników nie tylko do korzystania z oferowanej tu oferty edukacji artystycznej, ale także z przestrzeni wystawienniczej i gastronomicznej, która zaprasza do spędzania tutaj wolnego czasu, a równocześnie do zapoznania się z historią tego niezwykłego obiektu poprzemysłowego.