24 MIĘDZYNARODOWE SYMPOZJUM REA

W dniach 22-26 kwietnia 2024 roku odbyła się 24. edycja Międzynarodowego Sympozjum RéA. Tegoroczne spotkanie miało miejsce w École Nationale Supérieure d’Architecture de Toulouse we Francji. W sympozjum wzięły udział uczelnie takie jak Politechnika Krakowska, Politechnika Łódzka, Odessa State Academy of Civil Engineering and Architecture, Kiev State Academy of Civil Engineering and Architecture, Dnipro State Academy of Civil Engineering and Architecture, National University of Architecture and Construction of Armenia, Budapest University of Technology and Economics oraz gospodarze, École Nationale Supérieure d’Architecture de Toulouse.

Pierwszego dnia odbyło się powitanie studentów i wykładowców na uniwersytecie w Tuluzie, a następnie miały miejsce prezentacje projektów wykonanych przez studentów biorących udział w warsztatach. Tematem tegorocznych projektów było szeroko pojęte zagadnienie wody w dzisiejszych miastach. Projekt reprezentujący Politechnikę Krakowską dotyczył rewitalizacji terenu ujścia Dłubni. Został on wykonany przez Olgę Drewniak i Laurę Minicką, studentki drugiego roku architektury, pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Matyldy Wdowiarz -Bilskiej, prof. PK, dr inż. arch. Hanny Hrehorowicz-Gaber, prof. PK oraz dr inż. arch. Jakuba Błachuta, przy współpracy dr inż. Marty Łapuszek..

Po prezentacjach projektów, profesorowie w tym dr hab. inż. arch. Matyldy Wdowiarz-Bilskiej, prof. PK  wygłosili wykład dotyczący istoty wody w architekturze.

Warsztaty REA w Gruissan we Francji

Następnie wszyscy uczestnicy zostali przewiezieni do Gruissan, gdzie odbyła się część warsztatowa. Tematem projektu, nad którym pracowali studenci w mieszanych grupach projektowych, było utworzenie przestrzeni do oglądania ptaków i przyrody dla mieszkańców Gruissan, znanej z przylatujących tam na lato flamingów. Zadanie polegało na opracowaniu koncepcji przy pomocy rysunków architektonicznych oraz dwóch makiet – jednej przedstawiającej zagospodarowanie terenu i umiejscowienie obiektu, a drugiej – samego projektu.

W kolejnych dniach studenci uczestniczyli w porannych wykładach dotyczących tematu warsztatów, pracowali nad swoimi koncepcjami oraz zwiedzali projektowany teren. Ostatniego dnia odbyły się prezentacje konkursowych projektów, a wieczorem na gali ogłoszono wyniki. Projekty oceniane były przez burmistrza miasta oraz mieszkańców Gruissan.

Zwyciężył projekt grupy, w której była studentka Politechniki Krakowskiej, Laura Minicka.

Sympozjum RéA ma na celu integrację międzynarodową oraz wymianę cennych doświadczeń. Studenci mieli okazję zgłębić temat birdwatchingu oraz poszerzyć swoje umiejętności projektowania, współpracując z rówieśnikami z innych krajów i wymieniając się różnymi rozwiązaniami oraz metodami opracowywania koncepcji. RéA to wspaniała inicjatywa, zrzeszająca architektów i studentów z całej Europy, dająca uczestnikom niepowtarzalną szansę na rozwój i zdobycie cennych doświadczeń. Mamy nadzieję, że nasza uczelnia będzie kontynuować tę wspaniałą współpracę w przyszłych latach.