Z przyjemnością dzielimy się relacją z naszego udziału w Konferencji Projektowanie Przyszłości, gdzie Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej zaprezentował się w trzech różnych odsłonach. Reprezentanci Katedry A-6: dr inż. arch. Maciej Skaza i dr inż. arch. Wojciech Ciepłucha oraz Katedry A-10: dr inż. arch. Maciej Wójtowicz i mgr inż. arch. Anna Marek przygotowali dla uczestników kompleksowe doświadczenie łączące teorię, praktykę i inspirację.
Prelekcja: Wirtualna rzeczywistość spotyka świat realny
Punktem wyjścia naszej obecności była prelekcja pt. „Od prototypu do realizacji – cienie i blaski integracji wirtualnej rzeczywistości, druku 3D i modelowania BIM w ramach projektu AUGMENTUM„ prowadzona przez mgr inż. arch. Annę Marek i dr inż. arch. Macieja Skazę. Wykład przybliżył uczestnikom wyzwania i możliwości płynące z połączenia nowoczesnych technologii cyfrowych w procesie projektowania architektonicznego.
Prelegenci podzielili się doświadczeniami zebranymi podczas realizacji projektu AUGMENTUM, wskazując zarówno na potencjał tych narzędzi, jak i praktyczne trudności napotykane podczas ich wdrażania. Szczególną uwagę poświęcono procesowi przekształcania koncepcji wirtualnych w materialne prototypy.
Warsztaty: Teoria przekuta w praktykę
Drugim elementem naszej obecności były interaktywne warsztaty pt. „DRUK 3D W PROJEKTOWANIU BIM” prowadzone przez dr inż. arch. Macieja Wójtowicza i dr inż. arch. Wojciecha Ciepłuchę. Uczestnicy mieli okazję poznać praktyczne aspekty wykorzystania technologii druku przestrzennego w kontekście projektowania BIM.
Warsztaty umożliwiły hands-on doświadczenie procesu przekształcania modeli cyfrowych w fizyczne obiekty, dając uczestnikom możliwość samodzielnego przejścia przez cały workflow – od modelowania, przez optymalizację do gotowego wydruku. Prowadzący szczegółowo omówili kwestie techniczne, z którymi mierzą się projektanci przy przygotowywaniu modeli do druku.
Wystawa: Inspiracja i promocja
Trzecim filarem naszej obecności była ekspozycja w showroomie, prezentująca rezultaty projektu Augmentum oraz modele i projekty inspirowane twórczością wybitnego architekta Tadao Ando. Wystawa stanowiła wizualną dokumentację prac realizowanych w ramach warsztatów dostępnych na stronie augmentum.arch.pk.edu.pl.
Na naszym stoisku można było porozmawiać także o możliwościach studiowania na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Reprezentowali nas studenci:
- Julia Kościelniak
- Maurycy Filar
- Karolina Gryczan
- Miłosz Maćkowski
którzy dzielili się swoimi doświadczeniami i odpowiadali na pytania zainteresowanych.
Galeria zdjęć – Dzień 1













Galeria zdjęć – Dzień 2















Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoisko, uczestniczyli w prelekcji i warsztatach. Doświadczenia zdobyte podczas Konferencji Projektowanie Przyszłości to cenny wkład w rozwój integracji technologii cyfrowych z architekturą.