23-24 stycznia 2025 roku Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach ponownie stanie się miejscem spotkań architektów, projektantów, szefów największych firm deweloperskich i budowlanych, liderów branży wyposażenia wnętrz oraz przedstawicieli władz samorządowych i ekspertów branżowych. Przedstawiamy główne założenia 9. edycji 4 Design Days.
W trakcie 4 Design Days 2025 będą dominować 4 tematy, wokół których koncentrować się będą dyskusje oraz wystawy:
- Jak będziemy mieszkać?
- Jak projektować miejsca pracy i wypoczynku?
- Jak planować miasta?
- Jak tworzyć zrównoważone budynki?
Zapraszamy do rejestracji na wydarzenie: https://www.4dd.pl/2025/pl/rejestracja,718.html
Strona wydarzenia: https://www.4dd.pl/2025/pl/
– 4 Design Days to wielkie święto architektury i designu. Naszym celem jest stworzenie najlepszej platformy wymiany biznesowych doświadczeń i opinii, sceny do inspirujących rozmów o najnowszych trendach, technologicznych innowacjach oraz zrównoważonym rozwoju w tej branży, wystaw prezentujących dobry design, architekturę, a także miejsca networkingu w gronie przedstawicieli biznesu – mówi Małgorzata Burzec-Lewandowska, współautorka programu 4 Design Days.
– Stawiamy na zupełnie nową formułę wydarzenia, skierowaną do profesjonalistów. 4 Design Days 2025 to dwa dni merytorycznych dyskusji oraz inspirujących wystaw o spójnej tematyce – dodaje Robert Posytek, współautor programu 4 Design Days.
Cztery wymiary przyszłości. Dyskusje o miastach, budynkach, wnętrzach i ekologii
Podczas 4 Design Days 2025 uczestnicy zgłębią cztery kluczowe tematy, które stanowić będą centralny punkt dyskusji i wystaw. Każdy z nich ma inspirować twórcze rozmowy oraz wymianę wiedzy na temat fundamentalnych aspektów rozwoju architektury i budownictwa.
Pierwszy temat „Jak będziemy mieszkać?” skupi się na najnowszych trendach w aranżacji wnętrz, z naciskiem na przyszłość w kontekście rozwoju sztucznej inteligencji. Analiza tego zagadnienia pomoże zrozumieć, jak nowoczesne technologie wpłyną na projektowanie i urządzanie przestrzeni życiowych.
Drugi obszar – „Jak projektować miejsca pracy i wypoczynku?” dotyczyć będzie przyszłości biur oraz przestrzeni rekreacyjnych, takich jak hotele i restauracje. Temat ten odnosi się do zmian społecznych i technologicznych, które kształtują nasze środowiska pracy i odpoczynku.
„Jak planować miasta?” to trzeci główny temat wydarzenia poświęcony wizji zrównoważonych miast, które harmonijnie łączą komfort życia z troską o środowisko. Uczestnicy będą mogli odkryć, jak urbanistyka przyczynia się do tworzenia ekologicznych i przyjaznych mieszkańcom przestrzeni.
Czwarty obszar, „Jak tworzyć zrównoważone budynki?”, skoncentruje się na innowacyjnych technologiach i materiałach budowlanych, umożliwiających projektowanie budynków neutralnych pod względem emisji CO2. Będzie to okazja do poznania najnowszych rozwiązań, które mogą zrewolucjonizować sposób budowania.
Jak będziemy mieszkać, odpoczywać i pracować? Wystawy 4 Design Days
Podczas 9. edycji 4 Design Days kluczową rolę odegrają cztery strefy wystawiennicze, powiązane z tematyką części konferencyjnej.
- Strefa Dobrze Mieszkaj skupi się na najnowszych trendach w aranżacji wnętrz. Uczestnicy zobaczą realizacje najlepszych projektantów z Polski i zagranicy, którzy podzielą się wizjami przyszłości branży wnętrzarskiej i omówią wpływ sztucznej inteligencji na swoje projekty.
- Strefa Pracy i Wypoczynku będzie miejscem rozmów o przyszłości biur oraz przestrzeni rekreacyjnych, takich jak hotele czy restauracje. Dyskusje skupią się na zmianach społecznych i technologicznych oraz ewolucji rynku pracy.
- Strefa Miejski Dziedziniec przedstawi wizje zrównoważonych miast, łączących komfort z ekologią. Samorządowcy, deweloperzy i urbaniści zaprezentują swoje koncepcje inteligentnych i ekologicznych rozwiązań urbanistycznych.
- Strefa Zrównoważone Budownictwo poświęcona będzie technologiom i materiałom budowlanym, które umożliwiają projektowanie budynków o zerowym śladzie węglowym.
Konkursy i gale
Tradycyjnie podczas 4 Design Days zaprezentowane zostaną projekty finalistów konkursu Dobry Design 2025, promującego wysoką jakość, trwałość i zrównoważony rozwój.
Ponownie odbędzie się także konkurs Property Design Awards, który wyróżni najlepsze budynki i wnętrza.
4 Design Days przyciąga uwagę już na długo przed rozpoczęciem, a dyskusje i relacje z wydarzenia są szeroko omawiane w mediach Grupy PTWP oraz na platformach społecznościowych.
Udział w wydarzeniu wezmą m.in. Winy Maas, współzałożyciel, urbanista i architekt MVRDV; Wolf D. Prix, założyciel pracowni Coop Himmelb(l)au; Marcin Sapeta, architekt, partner Kengo Kuma & Associates; Monika i Adam Bronikowscy, założyciele i właściciele Grupy Hola, Hola Design; Agnieszka Kalinowska-Sołtys, prezeska Stowarzyszenia Architektów Polskich, architekta, partnerka i członkini zarządu APA Wojciechowski; Robert Konieczny, architekt, założyciel KWK Promes; Joanna i Wojciech Małeccy, architekci Biura Projektowego Małeccy; Jan Sikora, właściciel pracowni Sikora Wnętrza; Tomasz Słomka, CEO Toka+Home; Szymon Wojciechowski, prezes zarządu, współwłaściciel, architekt-partner APA Wojciechowski Architekci; Krzysztof Zalewski, architekt, naukowiec, publicysta, właściciel Zalewski Architecture Group.