Kamila Czech

Recenzent

Dr inż. arch. Grzegorz Schnotale

Tytuł pracy

Rewaloryzacja i adaptacja ruin Pałacu w Sławikowie na ośrodek terapii dziecięcej

Jednostka dyplomująca

Katedra Historii Architektury i Konserwacji Zabytków A-1

Opis idei projektu

Projektowany ośrodek skupia się na pomocy pacjentom dotkniętych spektrum autyzmu, ADHD, OCD, PTSD, depresji, lęków oraz innymi zaburzeniami rozwojowymi, które leczy się przede wszystkim długotrwałą terapią. Dzięki możliwości pobytu (od kilku tygodni do kilku miesięcy) odbywałaby się ona w kontrolowanym miejscu, oraz byłaby ciągle dostępna, co ważne jest przy skuteczności tego typu leczenia. Przeznaczono tam pomieszczenia zarówno pod terapię osobistą jak i grupową. Dodatkowo, zaprojektowano również sale lekcyjne, pokoje stworzone specjalnie pod zajęcia artystyczne, gdzie mogłaby się odbywać terapia sztuką. W przypałacowym parku przeznaczono również miejsce, w którym mogłaby znajdować się stajnia, która mogłaby zostać udostępniona np. pod hodowlę alpak lub innych zwierząt, które również mogłyby pomagać dzieciom poprzez zooterapię. Pokoje dzieci będą znajdować się na pierwszym i drugim piętrze, a podzielone będą one wg. psychologii okresów życia człowieka.

Planuje się zachowanie maksimum substancji historycznej, która chroniona pozostaje wpisem do rejestru zabytków. Zważając na dużą wartość trwałej ruiny, w jakiej zachowany jest obiekt obecnie, decyduje się również o skonsolidowaniu niektórych zniszczeń i ubytków w celu zachowania obecnego charakteru miejsca. Planuje się wybudowanie: ewakuacyjnej klatki schodowej, nowego skrzydła oranżerii po stronie północnej, dopełniając przy tym harmonię obiektu oraz w miejscu niegdysiejszego dachu powstanie nadbudowy w postaci prostopadłych boksów, wyrównując wysokość z wieżyczkami elewacji frontowej.