Martyna Delikat

Promotor

dr inż. arch. Maciej Skaza

Recenzent

dr hab. inż. arch. Piotr Burak-Gajewski, prof. PK

Tytuł pracy

Oddział Instytutu Maxa Planca w Rzeszowie. Między światłem a cieniem. Światlo jako element determinujący kształtowanie formy architektonicznej.

Jednostka dyplomująca

Katedra Projektowania Architektonicznego A-6

Opis idei projektu

Głównym tematem pracy projektowej jest światło. Efektem tego stał się projekt budynku Oddziału Instytutu Maxa Planca w Rzeszowie, który skupia wokół siebie funkcję badawczą, laboratoryjną, jak i funkcje edukacyjną, część dostępną dla zwiedzających.

Budynek instytutu sam w sobie jest przykładem nowoczesnego podejścia do projektowania z wykorzystaniem światła naturalnego. Oznacza to zastosowanie dużych przeszkleń, świetlików oraz systemów odbijających i rozpraszających światło, które maksymalizują jego dostęp w całym budynku, tworząc przyjazne i stymulujące środowisko pracy. Układ przestrzeni wykorzystuje światło dzienne do kształtowania atmosfery w różnych częściach budynku.

Instytut jest miejscem, gdzie można testować innowacyjne technologie i strategie architektoniczne związane z wykorzystaniem światła dziennego. Jako instytucja badawcza o znaczeniu globalnym, Instytut Maxa Plancka powinien pełnić także funkcję edukacyjną, udostępniając część swojej przestrzeni dla odwiedzających, studentów i naukowców z zewnątrz.

Oddział Instytutu Maxa Plancka harmonijnie wkomponowuje się w naturalne otoczenie, wykorzystując światło dzienne w sposób, który nie tylko sprzyja badaniom, ale także pozwala na czerpanie korzyści z otaczającej przyrody.