Mikołaj Polit

Promotor

Dr inż. arch. Dominik Przygodzki

Recenzent

Dr hab. inż. arch. Beata Makowska, prof. PK

Tytuł pracy

: Rafineria – adaptacja starej olejarni w Szczecinie na muzeum i funkcję biurową

Jednostka dyplomująca

Katedra Historii Architektury i Konserwacji Zabytków A-1

Opis idei projekt

Stara olejarnia w Szczecinie powstał w 1837 r. Budynek posiada wysokie walory architektoniczne i artystyczne, niestety spłonął i obecnie znajduje się w ruinie. Ze względu na natychmiastową potrzebę zabezpieczenia budowli, konserwator przyzwolił na adaptację olejarni na dowolną funkcję. Budynek położony jest na północ od centrum miasta, nieopodal Odry.

Ze względu na wielkość budynku zdecydowano się na podzielenie go na dwie funkcje. W północnej części umieszczono przestrzeń muzealną. Ten fragment nie został dotknięty pożarem, a modernistyczne, żelbetowe stropy o dużych wysokościach pozwalają na swobodne kształtowanie przestrzeni. Aby domknąć kompozycyjnie bryłę budynku należało wprowadzić nowy element w miejscu obniżenia jego elewacji. Zaprojektowano tu regularną formę ze szkłą i stali, z potężnym wspornikiem biegnącym w głąb działki, przez co nie narzuca się on obserwatorowi patrzącemu z ulicy.

Część biurowa budynku znaleźć się ma we wnętrzach, które uległy całkowitemu spaleniu. Projekt zakłada pieczołowite ich odtworzenie i zaprojektowanie w nich przestrzeni biurowej.