15 czerwca 2026 roku odbyło się otwarcie wystawy prac studenckich powstałych w ramach projektu badawczo‑dydaktycznego dr inż. arch. Marii Lubelskiej realizowanego we współpracy z SPZOZ w Kazimierzy Wielkiej.
Wystawa jest efektem ścisłej współpracy dydaktycznej pomiędzy Wydziałem Architektury a Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Kazimierzy Wielkiej. W ramach drugiej już edycji wspólnych działań studenci uczestniczyli w zajęciach z projektowania partycypacyjnego, obejmujących wywiady z pacjentami i personelem medycznym, wykłady tematyczne oraz przeglądy postępów prac projektowych.
Uroczyste otwarcie wystawy prac studentów pierwszego roku kierunku Architektura, którzy dobrowolnie zgłosili się do udziału w tym społecznie zaangażowanym przedsięwzięciu, odbyło się z udziałem przedstawicieli władz lokalnych oraz kierownictwa szpitala. Osoby te weszły w skład jury konkursowego: Marek Olejarski (Wicestarosta), Jerzy Bojanowicz (Przewodniczący Rady Powiatu Kazimierskiego), Michał Bucki (Dyrektor SPZOZ w Kazimierzy Wielkiej), dr n. med. Robert Kowalski (Ordynator),Sebastian Cichy (Członek Zarządu Powiatu), Robert Głogowiecki (Dyrektor SSP 3 im. Jana Pawła II w Kazimierzy Wielkiej), dr n. o zdr. Marta Kasper (Przełożona Pielęgniarek), Helena Waloch (Pielęgniarka Oddziałowa).
Jury wyróżniło trzy studenckie dwuosobowe zespoły projektowe. Pierwszą nagrodę uzyskały Marianna Peiker i Oliwia Odziomek. Drugą – Anna Antkiewicz i Joanna Mudyna. Trzecią – Aleksandra Śmigielska i Julia Zielińska.
Prezentowane przez studentów prace powstały w ramach wybieralnego wariantu ćwiczenia, realizowanego w drugim semestrze na przedmiocie Wprowadzenie do projektowania pod kierunkiem prof. dr hab. inż. arch. Justyny Kobylarczyk. Studenci opracowali koncepcje zagospodarowania terenu zespołu budynków szpitalnych, przeznaczonego na ogród terapeutyczny dla pacjentów oraz przestrzeń spotkań z bliskimi.
Wystawa potrwa do października 2026 roku i jest dostępna w przestrzeniach szpitala. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych projektowaniem społecznie zaangażowanym oraz twórczymi koncepcjami przyszpitalnych ogrodów terapeutycznych.