Izabela Majer

Tytuł pracy

Rewitalizacja terenów wzdłuż Potoku Klucznikowskiego w Oświęcimiu

Jednostka dyplomująca

Katedra Planowania Przestrzennego Projektowania Urbanistycznego i Ruralistycznego A-5

Opis idei projektu

Potok Klucznikowski jest małym ciekiem wodnym, zlokalizowanym we wschodniej części miasta Oświęcim. Obecnie jest on zaniedbany, a jego ciągłość w wielu miejscach uległa przerwaniu, co zakłóciło przebieg naturalnego korytarza ekologicznego. W ramach części projektowej Autorka dokonała renaturalizacji koryta rzecznego i przywróciła jego ciągłość. Przestrzeń parkowa okalająca Potok została podzielona na trzy odrębne strefy funkcjonalne. Trzema najistotniejszymi punktami stworzonej kompozycji architektonicznej są: amfiteatr, tężnia oraz duży plac z elementami wodnymi. Motywem spajającym całą przestrzeń jest motyw koła, które nawiązuje do organicznego charakteru Potoku.