Łukasz Klima

Promotor

dr inż. arch. Jarosław Huebner, prof. PK

Recenzent

dr inż. arch. Krzysztof Petrus

Tytuł pracy

Destylarnia ginu w Katowicach

Jednostka dyplomująca

Katedra Kształtowania Środowiska Mieszkaniowego A-3

Opis idei projektu

Ideowym rdzeniem projektu pod względem estetycznym jest stworzenie formy, która bezpośrednio zintegrowana zostanie ze strukturą otaczającego ją terenu. Ma za zadanie sprawiać wrażenie bardziej obiektu wyrastającego z ziemi, niż na niej posadowionego. Obłe kształty i zaokrąglone narożniki dodadzą organiczności, a dach będzie ściśle połączony z roślinnością porastającą obszar wokół.

Pod względem interakcji z pozostałymi obiektami projektowanymi na działce – Centrum Kultury Chin i Centrum Designu – obiekt otwierał się będzie w kierunku środka całego terenu, stanowiącego splot wszystkich ważnych kierunków wychodzących z każdego z budynków. Obiekty stanowić będą całościowy zespół, celowo kontrastując ze sobą pod względem form, materiałów i kolorów. Cała przestrzeń wewnątrz i wokół nich stworzy duży obszar rekreacyjny, mający za zadanie zapewnić nowe, bardzo zróżnicowane możliwości spędzania wolnego czasu dla mieszkańców i przyjezdnych.

Sama destylarnia ginu będzie obiektem przeznaczonym dla ludzi z pasją. Sam proces produkcji nie byłby wystarczający, gdyby nie mogli doświadczyć go zainteresowani tematem ludzie z zewnątrz. Dlatego projekt przewiduje trasę zwiedzania ściśle powiązaną z całym procesem wytwarzania ginu, tak aby pozwolić obserwatorowi w sposób czynny zapoznać się z wszystkimi tajnikami tego procesu. Ścieżka kończyć się będzie w dwupoziomowym barze z widokiem na najbardziej reprezentatywną, usytuowaną w samym centrum projektu i wyniesioną ponad niego kubaturowo strefę obiektu – halę destylacji. Dwa miedziane destylatory o wysokości ponad 7 metrów stanowić będą główny akcent wizualny, widoczny z prawie każdej strony budynku.

Wspomniany bar będzie oczywiście czynny także jako osobny człon, niezwiązany nierozerwalnie ze ścieżką zwiedzania. Skorzystać można z niego będzie także na co dzień, dostając się do niego poprzez dziedziniec zewnętrzny, lub wchodząc bezpośrednio na poziom antresoli od południowej strony obiektu.

Całokształtu dopełni sklep, w którym dostępne będą giny całego świata, reprezentujące wszystkie możliwe style – od popularnego London Dry, do praprzodka ginu, Genever.