Olivier Sachse

Konstrukcja jako projekt architektoniczny

21 maja 2024r.

Bycie gościem w Polsce wypełnia lukę w moich osobistych doświadczeniach. Odkrywam interesujący kraj sąsiadujący ze mną, jego bogactwo kulturowe, piękne miasta i zachwycającą architekturę – ciesząc się rozmowami, wymianą zawodową i osobistą. Dziękuję za tę wspaniałą możliwość pracy z Wami w WA PK.

//Being a guest in Poland fills a gap in my personal experience. I’m exploring an interesting neighbour country with its cultural richness, beautiful cities and astonishing architecture – enjoying the talks, professional and personal exchange. Thank you for this marvellous opportunity to be working with you at WA PK.

Olivier Sachse

Lecture online

Bio

Oliver Sachse jest architektem, a od 2020 r. jako profesor prowadzi katedrę projektowania architektonicznego i budownictwa na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Erfurcie w Niemczech.
Po ukończeniu studiów w zakresie architektury i projektowania urbanistycznego na Uniwersytecie Technicznym w Darmstadt w Niemczech i ITESM Querétaro w Meksyku, przez kilka lat pracował dla Coop Himmelb(l)au w Guadalajarze w Meksyku i Wiedniu w Austrii. W latach 2009-2014 był adiunktem w Katedrze Projektowania Architektonicznego i Systemów Budowlanych na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie.  W 2012 r. został zaproszony jako gościnny wykładowca na UPC Valencia w Hiszpanii. W 2024 r. wykłada jako profesor gościnny na Politechnice Krakowskiej (PK), Polska.
Wraz ze swoją pracownią architektoniczną pfeiffer sachse architekten zdobył kilka nagród, m.in. BDA Award for Architecture and Urban Design Saarland 2017, wyróżnienie w Deutscher Stahlbaupreis (German Steel Construction Award) 2018 oraz „Highly commended prize” w Global Galvanizing Award w 2018 roku.
Jego szczególnym zainteresowaniem oraz obszarem badań i nauczania jest zdolność przestrzenna konstrukcji konstrukcyjnych do kształtowania ekspresji budynków.

Link uczelni

Konstrukcja jako projekt architektoniczny

Odnosimy się do naszego otoczenia poprzez percepcję i refleksję. Nasza idea przestrzeni kształtuje się poprzez fizyczne elementy, które tworzą przestrzeń poprzez definicję jej granic.
Te elementy definiujące przestrzeń są skonstruowanymi artefaktami lub wyobrażonymi konstrukcjami: mają wymiary, materialność, właściwości powierzchni i głębokość. Są ze sobą powiązane, zorganizowane zgodnie z pewnymi zasadami, połączone w celu utworzenia zespołów – podążają za ideą. Architektura jest systemem konstruktywnych elementów, które jako zespół tworzą znaczące całości.
Wykład skupi się na potencjale konstruktywnych systemów do definiowania charakteru przestrzeni architektonicznych. Otworzy perspektywę na to, jak materializacja, montaż elementów i sposób ich łączenia tworzą znaczącą całość: system architektoniczny.

• BDA Award for Architecture and Urban Design Saarland 2017
  • German Galvanization Award in 2017
  • Honorable mention at Deutscher Stahlbaupreis 2018
  • „Highly commended prize” Global Galvanization Award 2018