AMBASADORZY WYDZIAŁU ARCHITEKTURY PK

Wilhelm Sasnal, Rafał Bujnowski i Marcin Maciejowski Ambasadorami Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Byli studentami Wydziału, a architektura i inspiracje z niej czerpane pozostały ważną częścią ich twórczej drogi zawodowej, choć nie jest nią praktykowanie architektury. Wszyscy są dziś uznanymi w świecie artystami – malarzami, także rysownikami, grafikami. Nowych Ambasadorów WA PK ogłoszono 1 października 2024 r. podczas wydziałowej inauguracji roku akademickiego. Wyróżnionych reprezentował podczas wydarzenia Marcin Maciejowski.

W laudacji na cześć nowych Ambasadorów dziekan Wydziału Architektury prof. Magdalena Kozień-Woźniak mówiła:

Studia nasze pomagają tworzyć wielkie indywidualności. Poznaliśmy już Ambasadorów z biur projektów: Piotra Lewickiego, Kazimierza Łataka, Bolesława Stelmacha, Macieja Frantę. Jednak przecież mury tego Wydziału opuściły takie osobowości jak: Ewa Demarczyk, Marek Grechuta, Jan Kanty Pawluśkiewicz czy Andrzej Mleczko. Dziś witamy Ambasadorów na rok akademicki 2024/2025. Trzech wspaniałych, niepowtarzalnych i znanych artystów malarzy, do tego trzech przyjaciół, którzy zgodzili się przyjąć ten tak ważny dla Wydziału Architektury tytuł. Nowymi Ambasadorami zostają Wilhelm Sasnal, Rafał Bujnowski, Marcin Maciejowski. Artyści, których twórczość przekracza granice kulturowe i artystyczne. Trzy osobowości jakże różne, o niezwykłej wrażliwości, fascynujące zarówno krytyków, jak i publiczność na całym świecie. Ich sztuka to nie tylko malarstwo, ale i komentarz do świata, w którym żyjemy. Pokazują świat jasnych, jak i ciemnych stron ludzkiego istnienia. Dziękujemy, że zgodzili się Panowie przyjąć tytuł Ambasadorów i pokazać studentom naszego Wydziału co to znaczy być artystom.

Ogłoszeniu nowych Ambasadorów towarzyszyła premiera filmów, w których artyści opowiadają o swojej ścieżce życiowej, czasie studiów na PK i o tym jak architektoniczne inspiracje pozostały ważną częścią ich życiowej i artystycznej drogi. Choć podejmowali potem studia na Akademii Sztuk Pięknych architektura nie pozostała bez wpływu na ich wybitną malarską twórczość.

Prezentujemy filmy produkcji Wydziału Architektury PK, reż. Krzysztofa Kuca.