DYPLOM Z ARCHICADEM 2021/2022

Z przyjemnością prezentujemy finalistów i laureatów 5. edycji Konkursu „DYPLOM Z ARCHICADEM” 2021/2022 z Wydziału Architektury PK. Spośród laureatów znalazły się prace dyplomowe wykonane na Wydziale Architektury PK. Szczegółowe informacje dostępne na stronie konkursu: Wyniki V edycji konkursu Dyplom z Archicadem – WSC

PIERWSZA NAGRODA W KATEGORII DYPLOMY MAGISTERSKIE

Autor: Alicja Nowak

Tytuł: Nowy WyDźwięk – Centrum Muzyki w bunkrze Flakturm IV.

Promotor: prof. dr hab. inż. arch. Maria Jolanta Żychowska

Opinia komisji: Nagrodę przyznano za udaną redefinicję przestrzenną, funkcjonalną i symboliczną wieży-bunkra przeciwlotniczego Flakturm IV, z okresu drugiej wojny światowej, położonej w Hamburgu. Niechciane pozostałości wojny – budynek budowany po to, aby nie móc go zniszczyć, którego obecnie nie ma się jak pozbyć przez kilkadziesiąt lat stanowił dominantę dla okolicy budząc negatywne skojarzenia. Projekt mierzy się z wyzwaniem nadania nowego znaczenia przestrzennego i znaczeniowego. Kontrastujące formy nie starają się walczyć ze świadkiem historii, a tworzą specyficzną hybrydę. Komisja nagrodziła odważny, bo kontrowersyjny temat oraz autorską próbę dania drugiej szansy obciążonemu historycznie budynkowi. Niechciana przeszłość ma szansę na pożądaną i użyteczną przyszłość. Cała praca jest spójna zarówno pod względem merytorycznym jak i wizualnym.

TRZECIA NAGRODA W KATEGORII DYPLOMY MAGISTERSKIE

Autor: Bartosz Iwanow

Tytuł: Mars One – pierwsza kolonia marsjańska.

Promotor: prof. dr hab. inż. arch. Jacek Gyurkovich

Opinia komisji: Nagrodę przyznano za odważne wypłynięcie na nieznane choć coraz częściej dostrzegane wody rozważań architektonicznych i urbanistycznych. Kolonizacja obcych planet to szereg wyzwań jakim będą musieli sprostać śmiałkowie, między innymi z szerokiej palety zagadnień architektonicznych i urbanistycznych. Nowe zmienne zjawiska, nie występujące na naszej planecie, które trzeba brać pod uwagę powodują, że projektując w nowych warunkach musimy szukać nowych rozwiązań i stajemy przed nowymi wyzwaniami. Projekt Mars One to mały, choć ciekawy krok w dalekiej podróży zastanawiania się jak optymalizować kolonizację przez ludzkość obcych planet. Na uwagę zasługują dyspozycje urbanistyczne w zmienionych kosmicznych regułach gry.

WYRÓŻNIENIA W KATEGORII DYPLOMY MAGISTERSKIE

Autor: Paweł Łukaszczyk

Tytuł: Okrąglaki. Modernizacja i adaptacja zespołu wypoczynkowego Lucień w Miałkówku na ośrodek pocovidowy.

Promotor: dr inż. arch. Barbara Zin, prof. PK

Autor: Paweł Mytnik

Tytuł: Przestrzenie produkcji – budynek dla miejskich wytwórców na Zabłociu.

Promotor: dr inż. arch. Ernestyna Szpakowska-Loranc

Autor: Julia Sierpień

Tytuł: Za kulisami industrialu – redefinicja poprzemysłowej tkanki na przykładzie destylarni w Ferrarze.

Promotorzy: dr hab. inż. arch. Patrycja Haupt, Prof. PK; dr hab. inż. arch. Michał Krupa, Prof. PK

Autor: Joanna Zimna

Tytuł: Zespół hotelowy przy istniejącej winnicy w Monte d’Oiro w Portugalii.

Promotor: prof. dr hab. inż. arch. Jacek Gyurkovich

TRZECIA NAGRODA W KATEGORII DYPLOMY INŻYNIERSKIE

Autor: Mateusz Dziuba

Tytuł: Teoria widzenia – projekt galerii sztuk wizualnych z adaptacją ruin fortu nr 4 „Błonia” na Cichym Kąciku w Krakowie.

Promotor: dr inż. arch. Jarosław Huebner, prof. PK

Opinia komisji: Nagrodę przyznano za wrażliwe i głęboko analityczne podejście do wyboru form kształtowania zarówno funkcji jak i formy oraz faktury zabudowy. Na pochwałę zasługuje szerokie spektrum przeanalizowanych kontekstów. Od próby wykorzystania wartości historycznych lokalizacji poprzez namysł nad sposobem fakturowania brył, aż po ciekawy eksperyment ze zmaterializowaniem w architekturze dorobku teoretycznego Władysława Strzemińskiego. Ten dialog wielu skal, połączony z pokorą i prostotą rozwiązań sprawia, że projekt czyta się ciekawie i z zainteresowaniem. Całość podkreśla właściwie dobrana szata graficzna plansz.

WYRÓŻNIENIA W KATEGORII DYPLOMY INŻYNIERSKIE

Autor: Dominika Cieplak

Tytuł: Motel Druim Uachdair w Szkocji.

Promotor: dr hab. inż. arch. Piotr Winskowski, prof. PK