Politechnika Krakowska w rankingu QS World University Rankings by Subject

Politechnika Krakowska ponownie sklasyfikowana w jednym z najbardziej prestiżowych rankingów na świecie – QS World University Rankings by Subject 2023. W najnowszym zestawieniu PK pojawiła się w trzech dyscyplinach (w ramach trzech obszarów) – w jednej zanotowała wzrost, w przypadku dwóch  dyscyplin pojawia się jako nowa w rankingu.

W dyscyplinie „Architecture and Built Environment  (obszar Arts & Humanities) – PK na 201-240 (nowa w rankingu)

W dyscyplinie „Materials Sciences  (obszar Natural Sciences) – PK na 401-420 (nowa w rankingu)

W dyscyplinie „Mechanical, Aeronautical & Manufacturing Engineering” (obszar Engineering and Technology) – pozycja 351-400 (wzrost w porównaniu do ubiegłego rankingu).

Plan

QS World University Rankings przygotowuje brytyjska firma Quacquarelli Symmonds. Tegoroczny ranking obejmuje  54 dyscypliny w ramach 5 obszarów. Jak podają autorzy zestawienia, jego celem jest wskazanie przyszłym studentom wiodących uniwersytetów w poszczególnych kierunkach. Metodologia QS World University Ranking by Subject 2023 obejmowała takie kryteria, jak m.in. reputacja uczelni wśród kadry akademickiej i wśród pracodawców, cytowania, indeks Hirscha oraz – po raz pierwszy indeks – IRN (International Research Network), który ocenia trwałą międzynarodową współpracę badawczą instytucji. W tegorocznym rankingu kierunkowym uwzględniono 1597 instytucje ze 161 krajów. W gronie najlepszych na świecie w QS World Ranking by Subject 2023 znalazło się 25 polskich uczelni – 2 więcej niż przed rokiem – sklasyfikowanych w 34 dyscyplinach spośród 54 objętych rankingiem.

Strona rankingu: https://www.topuniversities.com/subject-rankings/2023

Plakat