Pracownicy WA PK nagrodzeni w konkursie PLGBC Awards 2023

5 października 2023 r. rozstrzygnięta została kolejna edycja konkursu PLGBC Awards, którego założeniem jest promowanie obiektów, produktów, inicjatyw realizowanych w idei zróżnoważonego rozwoju. W gronie laureatów znaleźli się pracownicy Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.

Dr inż. arch. Ewelina Woźniak – Szpakiewicz (A-9), prezes zarządu DMD Modular otrzymała pierwszą nagrodę w kategorii najlepszego produktu zrównoważonego za efektywny energetycznie modułowy budynek wielorodzinny w Mysłowicach. Dr inż. arch. Marcin Gierbienis (A-6) oraz dr inż. arch. Damian Poklewski-Koziełł (A-9), wspólnicy w pracowni Gierbienis + Poklewski za swoją realizację budynku edukacyjnego w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo w Gdyni otrzymali podwójne laury. Pierwszą nagrodę w kategorii najlepszego budynku ekologicznego sektora publicznego oraz wyróżnienie za najlepsze wnętrze zrównoważone. Dr inż. arch. Bartosz Dendura (A-2) reprezentując pracownię architektoniczną studio4SPACE został wyróżniony za projekt Narusa Leśna Przystań w kategorii najlepszej modernizacji.

Organizatorem konkursu jest Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC (Polish Green Building Council), organizacja pozarządowa, która od 2008 roku realizuje misję radykalnej poprawy projektowania, budowania i użytkowania budynków w Polsce tak, aby zrównoważone budownictwo stało się normą.

Tegoroczna edycja obejmowała budynki projektowane i zrealizowane na terenie Polski w okresie 06.2021-06.2023, jak również zabudowy mieszkaniowe, wnętrza, modernizacje, a także zrównoważone produkty lub usługi oraz ekologiczne inicjatywy. Skład Jury konkursowego tworzyło grono ekspertek i ekspertów branży budownictwa i nieruchomości, oceniając projekty zarówno pod kątem walorów związanych z budownictwem zrównoważonym i gospodarką o obiegu zamkniętym, jak i architektonicznych i estetycznych. Pod uwagę wzięto również aspekty społeczne i nowatorskie pomysły.

Wśród laureatów PLGBC Green Building Awards 2023 znaleźli się m.in.: Warsaw UNIT, Szkoła Podstawowa z oddziałem przedszkolnym w Rogowie Sobóckim, Park Południowy w Gdańsku, ECOZONE, Budynek edukacyjny w Leśnym Ogrodzie Botanicznym “Marszewo” w Gdyni, Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji „KUMAK”, Biuro Arup w Gdański Business Center, Narusa Leśna Przystań, efektywny energetycznie modułowy budynek wielorodzinny w Mysłowicach firmy DMDmodular, projekt OKNO będący inicjatywą Fundacji BRDA, Centrum Rekreacji i Wypoczynku „Przylasek Rusiecki”. Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC przygotowało 10 kategorii w ogólnodostępnym, jednoetapowym konkursie dla zrównoważonego budownictwa i architektury.

Statuetki dla Laureatów konkursu PLGBC Green Building Awards 2023 zaprojektowało i przygotowało Horizone Graphics.

Wyróżnienie najlepszych zielonych budynków i projektów w Polsce odbyło się podczas 13. PLGBC Green Building Summit pod hasłem Building (R)evolution, które miało miejsce 5-6 października br. w Sound Garden Hotel w kompleksie Business Garden w Warszawie.

Zdjęcia impact production dzięki uprzejmości PLGBC