STUDENCKIE WARSZTATY ARCHITEKTURA BETONOWA 2023 „TRON KRÓLA MINOSA”

Stowarzyszenie Producentów Cementu oraz Katedra Projektowania Architektonicznego WA PK mają zaszczyt zaprosić do udziału w Warsztatach Studenckich Architektura Betonowa 2023, które odbędą się w dniach 11-15 września 2023 r. Organizatorzy pokrywają koszty zakwaterowania uczestników w Krakowie i wyżywienia.


TRON KRÓLA MINOSA

Organizatorzy:
Stowarzyszenie Producentów Cementu
Katedra Projektowania Architektonicznego WA PK
Katedra Technologii Materiałów Budowlanych WIMiC AGH

Współpraca:
PERI Polska Sp. z o.o.
Górażdże Cement

Patronat:
Stowarzyszenie Architektów Polskich

Termin: Kraków, 11-15 września 2023

Liczba uczestników:
Warsztaty dla około 25 studentów wydziałów architektury (oraz szkół artystycznych) krajowych uczelni

Zajęcia:

  • Wykłady teoretyczne
  • Zadania projektowe dla studentów (zespoły 4-5 osobowe)
  • Nadzór nad projektami – konsultacje
  • Wykonanie projektów – formy, szalunki, zbrojenie, układanie betonu – niezbędna pomoc konstruktorów, zbrojarzy, montażystów szalunków (cieśli)

Miejsce warsztatów:
Sale seminaryjne – WA PK,
Budowa form, betonowanie – Wydz. IMiC AGH
Centrum Szkolenia i Doradztwa Technologicznego PERI Polska

Program warsztatów obejmuje wykłady z zakresu architektury i technologii betonu. Podczas pięciu dni zajęć, uczestnicy będą mieli możliwość zaprojektować, następnie wykonać wraz z pomocą cieśli formy, które zostaną zabetonowane. Na koniec Warsztatów odbędzie się prezentacja prac. Wystawa prac odbędzie się podczas XI Dni Betonu 2023 w Wiśle.

Organizatorzy pokrywają koszty zakwaterowania uczestników w Krakowie i wyżywienia.

Uczestnicy będą proszeni o przesłanie zgody Dziekana (prodziekana) macierzystego wydziału na wzięcie udziału w warsztatach oraz w formacie pdf najpiękniejszego projektu, jaki wykonali na macierzystym Wydziale Architektury. Spośród zgłoszonych zostanie ogłoszona lista rankingowa.

Na zgłoszenia czekamy do 29 maja.

Lista zakwalifikowanych osób zostanie podana 30 maja 2023.

PLIKI DO ŚCIĄGNIĘCIA

Karta zgłoszeniowa
Klauzula informacyjna

Wszelkie pytania dotyczące warsztatów i dokumenty należy przesłać na maila: architekturabetonowa@pk.edu.pl

TRON KRÓLA MINOSA

Już wkrótce rusza kolejna edycja warsztatów studenckich Architektura Betonowa! To wyjątkowe wydarzenie odbywające się co dwa lata jest przeznaczone dla studentów architektury, którzy pragną zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu projektowania z betonu. W ciągu pięciu dni uczestnicy będą mieli okazję poznać tajniki projektowania przy użyciu tego wspaniałego materiału, a także poznać praktyczne jego zastosowanie. Podczas warsztatów zaprezentowane zostaną również najnowsze trendy w architekturze betonowej oraz wyzwania, jakie niesie ze sobą praca z tym wyjątkowym materiałem. Wśród prowadzących znajdą się zarówno architekci, którzy podzielą się swoją wiedzą, jak i doświadczeniem, a także praktycy z firm związanych z branżą betonową. Poprowadzą oni praktyczne ćwiczenia, dzięki którym uczestnicy będą mieli okazję wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce.

Każdy z uczestników otrzyma certyfikat ukończenia warsztatów oraz dostęp do materiałów szkoleniowych. Podczas Dni Betonu 2023 w Wiśle odbędzie się wystawa prac. Jeśli chcesz rozwinąć swoje umiejętności i zdobyć niezbędną wiedzę z zakresu architektury betonowej, zapraszamy na warsztaty Architektura Betonowa 2023. To wyjątkowa okazja, aby poznać pasjonujący świat projektowania i budowania z wykorzystaniem jednego z najdoskonalszych materiałów budowlanych. Zapisz się już dziś i dołącz do grona przyszłych architektów betonowych!

Trony często kojarzą się z przepychem i złotem. Jednak jak czasem możemy zobaczyć, zdarzały się trony skromne, no może w takim kształcie przetrwały do naszych czasów. Mit o Minotaurze, którego zamknął w labiryncie król Minos, jak twierdzą niektórzy, nie jest bajką. I jak to zwykle bywa w budowaniu, nie mogło obejść się bez architekta. Tu mowa o Dedalu ojcu niesfornego Ikara. Dedal autor labiryntu jest jednak znany głównie z budowy skrzydeł nienadających się do latania zbyt wysoko.

I właśnie w środku tego labiryntu, w podziemnych korytarzach i mrocznych lochach pałacu króla Minosa, w Knossos na Krecie, znajduje się jeden z najbardziej niezwykłych i tajemniczych betonowych elementów starożytności – tron króla Minosa. Król Minos uważany jest za jednego z najpotężniejszych władców starożytnej Grecji. W Knossos, które było jego stolicą, wybudował olbrzymi pałac, w którym mieściła się jego siedziba oraz rezydencja. Wśród wielu fascynujących elementów pałacu, to właśnie jego tron zwraca uwagę swoją konstrukcją oraz dekoracjami. Został on wykonany z betonu, a jego powierzchnia została ozdobiona różnymi motywami, w tym scenami z mitologii greckiej. Tron ma formę fotela o wysokości 1,6 metra i 50 cm głębokości i szerokości. Jest on uważany za jeden z pierwszych betonowych elementów zastosowanych w budownictwie. Został wykonany z betonu wzmocnionego stalą, co zapewniło mu wyjątkową trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. W czasie wykopalisk archeologicznych odkryto, że tron był wielokrotnie remontowany i naprawiany, co świadczy o tym, że był on bardzo ważnym elementem w pałacu króla Minosa. Co ciekawe, w trakcie badań wykryto, że na siedzisku tronu znajdują się wgłębienia, które wskazują na to, że był on używany nie tylko przez samego króla, ale również przez innych ważnych dostojników. Betonowy tron króla Minosa pozostaje do dziś jednym z najbardziej zagadkowych elementów starożytności. Jego wyjątkowa konstrukcja i wykonanie z wykorzystaniem wówczas bardzo nowoczesnego materiału, a także jego wieloletnia historia i użytkowanie, wzbudzają zachwyt i fascynację zarówno wśród archeologów, jak i turystów z całego świata.

W pamięci mamy jeszcze warsztaty z 2016, 2018 i 2021 roku i ich tematy: Tron Cesarza Drugiej Strony Ziemi, Tron królowej Lodu czy Gra o tron. Te ostatnie nazwa zostaną z nami już chyba na długo, a będą się zmieniały tylko imiona, kolejnych nie zawsze realnych władców, którzy mogliby zasiadać na naszych tronach. Jednak jesteśmy już w 2023 roku i przed nami kolejne warsztaty Architektura Betonowa.

Znowu minęły kolejne dwa lata i znowu trzeba projektować. Najpierw pojawią się nieśmiałe szkice tronu. Pamiętajmy, że nie chodzi o kamienny czy złoty tron, ale o coś jeszcze trwalszego i nieprzemijającego. Najważniejszy będzie tu oczywiście beton. Uczestnicy zostaną podzieleni na pięć (pięcioosobowych) grup. Projekty powinny być przedstawiony najpierw na jednej planszy o wymiarach 50 na 70 cm, w układzie pionowym przy pomocy rysunków aksonometrycznych, jednoznacznie wyjaśniających koncepcję. Skala opracowania dowolna, stosowna do koncepcji. Opracowanie bez użycia komputera techniką dowolną, trwałą, na dowolnym rodzaju planszy, umożliwiającą późniejszą reprodukcję. I tu możemy dojść do twierdzenia, że architektura pokazywana w szkicach i rysunkach powinna zamienić się na projekt budowlany, by istnieć. Uczestnicy muszą zatem zamienić swoje szkice i modele w projekt techniczny. Ostatni etap powstania tronu to jego samodzielna budowa. Każdy zespół do realizacji projektu będzie miał do dyspozycji beton o objętości nie większej niż 0,5 m3 (trzeba pamiętać, że przyjmuje się, iż kubik betonu waży 2300 kg), beton może być zbrojony. Odlewy wykonane będą w szalunkach indywidualnych zaprojektowanych i zmontowanych przez uczestników warsztatów, wielkości około 50x50x160 cm. 

Prof. Tomasz Kozłowski

Prezentujemy fotorelacje z poprzednich warsztatów: Warsztaty studenckie Architektura Betonowa 2021 – Gra o tron – Katedra Projektowania Architektonicznego – KPA (pk.edu.pl)

Wszelkie pytania dotyczące warsztatów i dokumenty należy przesłać na maila: architekturabetonowa@pk.edu.pl

Zapraszamy także do odwiedzenia strony Stowarzyszenie Producentów Cementu, gdzie można zapoznać się z tematyką poprzednich edycji warsztatów. https://architekturabetonowa.pl/warsztaty-betonowe/