UROCZYSTA INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO 2024/2025

1 października 2024 r. o godz. 14:00 w Międzywydziałowym Centrum Edukacyjno-Badawczym „Działownia” odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025.

PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI INAUGURACJI ROKU AKADEMICKIEGO 2024 / 2025:

  1. Powitanie zaproszonych gości i studentów I roku przez Dziekan Wydziału Architektury prof. dr hab. inż. arch. Magdalenę Kozień-Woźniak
  2. Wystąpienie Prorektora ds. ogólnych dra hab. inż. arch. Tomasza Kapeckiego, prof. PK.
  3. Wystąpienia zaproszonych gości: Pan Janusz Sepioł – Główny Architekt miasta Krakowa, Arch. Marek Kaszyński – Przewodniczący Rady Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów; Dr inż. arch. Marceli Łasocha – Prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich o/Kraków; Arch. Marcin Brataniec – Wiceprezes ds. twórczości – SARP o/ Kraków; Eliza Kobiałka – Przewodnicząca Wydziałowej Rady Samorządu Studentów WA PK.
  4. Odczytanie adresów od Prezydenta Tarnowa, Prezydenta Nowego Sącza, Burmistrza Wieliczki.
  5. Nadanie godności Ambasadora Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej Panom: Wilhelmowi Sasnalowi, Marcinowi Maciejowskiemu, Rafałowi Bujnowskiemu.
  6. Przemówienie p. Ambasadora WA PK – Marcina Maciejowskiego.
  7. Premiera filmu pt. „SMB – Sasnal/Maciejowski/Bujnowski”.
  8. Wyróżnienie najlepszych na liście rankingowej kandydatów na studia.
  9. Wręczenie dyplomów studentom WA laureatom Uczelnianej Sesji Kół Naukowych PK.
  10. Wręczenie dyplomów laureatom konkursu BAZA.
  11. Ślubowanie studentów I roku.
  12. Wykład inauguracyjny mgr inż. arch. Macieja Franty (FRANTA GROUP, Ambasador WA) pt. „Krótkie historie”.

_______________________________________________________________________

Laudacja wygłoszona przez Prof. M. Kozień-Woźniak

Architekt przeważnie jest utożsamiany z inżynierem, budowniczym. Witruwiusz najsłynniejszy teoretyk architektury, dwa tysiące lat temu przypisywał do niej trzy atrybuty: trwałość, użyteczność, piękno. Ta trwałość i użyteczność zawsze byłą kojarzona z tą inżynierską trochę zwykłą częścią budowania. Jednak pozostaje nam na szczęście jeszcze piękno. Studenci Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej poznają te wszystkie trzy aspekty związane z naszym zawodem. Uczą się pokonywać problemy konstrukcyjne, materiałowe, funkcjonalne. Zapoznają się obsługi programów komputerowych. Jednak nasze studia i to, czego się tu uczymy to także historii sztuki i poznawanie piękna i niepowtarzalności architektury. Wszak musi architektura łączyć w sobie naukę o wznoszeniu obiektów, ich konstruowaniu oraz co najważniejsze o tworzenia rzeczy pięknych. Projektant najpierw buduje projekt w głowie, potem stara się pokazać go w rysunku odręcznym. Kolejny etap to perspektywy, wizualizacje, kiedyś tworzone przez rysowników dziś maszyny. Studenci Politechniki Krakowskiej poznają więc tajniki rysunku, grafiki i malarstwa. Uczą się poznawać i tworzyć rzeczy piękne.

Studia nasze pomagają tworzyć wielkie indywidualności. Poznaliśmy już Ambasadorów z biur projektów: Piotra Lewickiego, Kazimierza Łataka, Bolesława Stelmacha, Macieja Frantę. Jednak przecież mury tego Wydziału opuściły takie osobowości jak: Ewa Demarczyk, Marek Grechuta, Jan Kanty Pawluśkiewicz czy Andrzej Mleczko.

Dziś witamy Ambasadorów na rok akademicki 2024/2025. Trzech wspaniałych, niepowtarzalnych i znanych artystów malarzy, do tego trzech przyjaciół, którzy zgodzili się przyjąć ten tak ważny dla Wydziału Architektury tytuł. Nowymi Ambasadorami zostają Wilhelm Sasnal, Rafał Bujnowski, Marcin Maciejowski. Artyści, których twórczość przekracza granice kulturowe i artystyczne. Trzy osobowości jakże różne, o niezwykłej wrażliwości, fascynujące zarówno krytyków, jak i publiczność na całym świecie. Ich sztuka to nie tylko malarstwo, ale i komentarz do świata, w którym żyjemy. Pokazują świat jasnych, jak i ciemnych stron ludzkiego istnienia. Dziękujemy, że zgodzili się Panowie przyjąć tytuł Ambasadorów i pokazać studentom naszego Wydziału co to znaczy być artystom.


fot. J. Zych