WYKŁAD PROFESORA WIZYTUJĄCEGO TERDPONGA BOONPAN

Katedra Architektury Miejsc Pracy, Sportu i Usług Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej ma zaszczyt zaprosić na wykład profesora Terdponga Boonpan, który odbędzie się 7 czerwca o godzinie 9:00 w sali wykładowej 101, ul. Kanonicza 1.
Wykład odbędzie się w języku angielskim w ramach pobytu Terdponga Boonpan jako profesora wizytującego na Wydziale Architektury PK.

Na całym świecie, a w krajach rozwijających się w szczególności, wraz ze zmianami klimatu, powodzie na obszarach zurbanizowanych stają się coraz bardziej intensywne i powodują coraz większe szkody. Większość miast w Tajlandii stoi w obliczu zagrożenia powodziowego. Ryzyko to jest potęgowane przez długotrwałe i obfite opady, których podstawowe systemy infrastruktury nie są w stanie wystarczająco szybko. Water Sensitive Urban Design (WSUD) proponuje takie podejście do projektowania i zarządzania strukturami miejskimi, które pozwoliłoby lepiej zachować i wykorzystywać zasoby wodne w sposób zgodny z naturalnym obiegiem wody i równocześnie wspierający miejskie ekosystemy. Stąd takie podejście jest uważane za jeden z mechanizmów rozwoju miasta, który ma być wydajny, zrównoważony i przyjazny dla życia. Modyfikacja obszarów, na których występują problemy z powodziami i podtopieniami, może poprawić infiltrację i wydajność przepływu w stopniu umożliwiającym wykorzystanie wody deszczowej jako zasobu, a nie odpadu. Terdpong Boonpan pracuje na Uniwersytecie Thammasat w Bangkoku w ramach programu Urban Design & Development International Program (UDDI). Jako badacz zajmuje się takimi tematami jak turystyka i gospodarka kreatywna, projektowanie uniwersalne, kształtowanie środowiska mieszkaniowego dla osób starszych, rozwój miast rowerowych oraz inteligentna mobilność.

Chair of architectural design of workplaces, sport facilities and public buildings Faculty of Architecture Cracow University of Technology is pleased to invite you to attend a lecture by Professor Terdpong Boonpan that will take place on 7th June at 9:00 in the 101 lecture hall at 1 Kanonicza street. The lecture will take place in English as part of Terdpong Boonpan’s stay as a visiting professor at the Faculty of Architecture, CUT.

Nowadays, floods in urban areas tend to get more intense and cause more damage to urban areas worldwide, especially in developing countries, as climate change causes extreme weather and floods to be more severe. Most of Thailand’s cities face flood risk, enhanced by the long duration and intensity of the rain, which calses the basic infrastructure system to fail to drain the water in time. Water Sensitive Urban Design (WSUD) is proposes approach in planning and urban management that would help manage and protect water resources, by mimicking the natural water cycle as closely as possible and supporting the urban ecosystems. Therefore, WSUD is considered one of the mechanisms of city development to be efficient, sustainable, and livable. Modifying areas that encounter flooding and waterlogging problems can improve infiltration and flow efficiency, to the extent of making it possible to use the rainfall as a resource, instead of waste. At the Thammasat University in Bangkok, Terdpong Boonpan is part of the Urban Design & Development International Program (UDDI). As a researcher, he works on topics such as creative economy for tourism, bicycle city development, universal design, elderly housing, and smart mobility.