WYKŁAD PROFESORA WIZYTUJĄCEGO FEDERICO PUGGIONI

Katedra Architektury Miejsc Pracy, Sportu i Usług Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej ma zaszczyt zaprosić na wykład profesora Federica Puggioni, który odbędzie się 5 czerwca o godzinie 18:00 w sali wykładowej W2, ul. Podchorążych 1. Wykład odbędzie się w języku angielskim w ramach pobytu Federica Puggioni jako profesora wizytującego na Wydziale Architektury PK.

Dynamika tworzenia miast jest odzwierciedleniem przestrzeni, czasu i kultury. Na różnych długościach i szerokościach geograficznych, w różnych lokalnych koncepcjach miast można dostrzec różne stopnie postępu, hybrydyzacji z globalną wiedzą i zewnętrznymi archetypami oraz, w wielu kontekstach, westernizacji. Rosnący poziom homogenizacji i standaryzacji zmierza w kierunku utowarowienia części miast, często określanych w Azji Południowo-Wschodniej, co czasem określane jest mianem „epizodycznego” tworzenia miast. W ramach badania tych zjawisk, megaskalowy rozwój miast i megaprojekty są często pomijane przez środowisko akademickie. Dotyczy to zwłaszcza rozwijających się miast i obszarów metropolitalnych, takich jak Bangkok. Federico Puggioni jest włoskim architektem, absolwentem Uniwersytetu w Sassari. Po zdobyciu doświadczenia zawodowego w Portugalii, Szwecji i Włoszech, zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym na szczeblu krajowym i lokalnym, podjął zdecydował się na podjęcie pracy naukowej i dydaktycznej w Azji Południowo-Wschodniej, poświęcając się tematyce projektowania i rozwoju miast. Wykładowca na Wydziale Architektury i Planowania Uniwersytetu Thammasat w Bangkoku oraz były zastępca dyrektora Międzynarodowego Programu Urbanistyki i Rozwoju, koordynuje zajęcia z teorii i projektowania na studiach licencjackich. Jest również współpracownikiem i gościnnym wykładowcą na kursie architektury, krajobrazu, projektowania, technologii biznesowych i zarządzania, uczestnicząc w różnych międzynarodowych warsztatach i zespołach badawczych.

Chair of architectural design of workplaces, sport facilities and public buildings Faculty of Architecture Cracow University of Technology is pleased to invite you to attend a lecture by Professor Federico Puggioni that will take place on 5th June at 18:00 in the W2 lecture hall at 1 Podchorążych street. The lecture will take place in English as part of Federico Puggioni’s stay as a visiting professor at the Faculty of Architecture, CUT.

City-making dynamics are reflections of space, time, and culture. At different longitudes and latitudes, various autochthonous conceptions of cities present different degrees of progress, hybridation with external knowledge and archetypes and, in many contexts, westernisation. The increasing degrees of homologation and standardisation converged shortly towards the commodification of parts of the cities, often framed in South East Asia as of ‘episodic’ city making. Within these phenomena, ‘large scale urban development’ and ‘urban megaprojects’ remain oftentimes overlooked by the academia, especially in growing and developing cities and metropolitan areas, such as the one of Bangkok. Federico Puggioni is an Italian architect graduated from the University of Sassari. After study and work experiences in Portugal, Sweden, and Italy in both private and public sector at national and local level, he undertook the full-time research path in South East Asia working in the field of urban design and development. Full-Time Lecturer at the Faculty of Architecture and Planning, Thammasat University in Bangkok, and former Associate Director of the Urban Design and Development International Program, he coordinates classes in theory and design in the Bachelors Course. He is also a collaborator and Guest Lecturer in the Architecture, Landscape, Design Business Technology & Management Course, participating in various international workshops and research teams.