Decyzją Fundació Mies van der Rohe, w imieniu Komisji Europejskiej, Marta A. Urbańska po raz kolejny została niezależnym ekspertem nominującym do EUmies Awards.
Nagroda UE w dziedzinie architektury współczesnej jest przyznawana od 1988 r. za wybitne dzieła architektoniczne zbudowane w Europie. Oprócz nagrody głównej dla zwycięzców (kategoria Architecture) przyznawana jest również nagroda dla młodych architektów (Emerging). Drugie już (po edycji 2024) powołanie pracownik WA PK (Katedra Historii Architektury i Konserwacji Zabytków A-1) do grona nominatorów Nagrody – za realizacje z lat 2023-2025 – jest wyróżnieniem na arenie europejskiej, ale i wielkim zobowiązaniem.
Od 2001 r. nagroda EUmies Awards jest organizowana co dwa lata przez Komisję Europejską i Fundació Mies van der Rohe i przyznawana za realizacje na terenie Unii Europejskiej, krajów aspirujących i stowarzyszonych z Unią. Nagroda ma na celu promocję wartości architektury związanej z kulturą Europy, respektującej i inteligentnie odnawiającej tradycję, służącej zrównoważonemu rozwojowi społeczności – i posiadającej aspekt artystyczny. EUmies Awards honoruje też inwestorów – jako wzorzec działania na rzecz trwałej jakości środowiska zbudowanego.
Do Nagrody nominują powołani niezależni eksperci z krajów Unii – w Polsce jest ich jedynie czworo – oraz stowarzyszenia architektoniczne (w naszym kraju – SARP). O awansie prac do dalszych etapów decyduje 7 -osobowe Jury. Drugie już (po edycji 2024) powołanie pracownik WA PK do grona nominatorów Nagrody – za realizacje z lat 2023-2025 – jest wyróżnieniem na arenie europejskiej, ale i wielkim zobowiązaniem.
Ceremonia wręczenia nagród odbywa się co roku w maju w pawilonie Miesa van der Rohe w Barcelonie w Hiszpanii. Przygotowywany jest katalog i wystawa objazdowa, w których prezentowane są projekty nominowane, zakwalifikowane na tzw, krótką listę, do finału i nagrodzone w każdej kategorii. Dostępna jest również aplikacja umożliwiająca przeglądanie i lokalizowanie nominowanych prac.
Zwycięzca EUmiesAward 2024, Pawilon studialny TU Brunszwik, arch. Gustav Düsing, Büro Max Hacke. Fot. Iwan Baan, materiały prasowe EUmiesAward